יאגיות

הגשת מנחות לאש היאגיה

יאגיות והאסטרולוגיה ההודית- טקסים עתיקים להחייאת חוקי הטבע

הרישים לא הסתפקו בהמלצות לשמיעת מזמורים וודים. הם תארו בפרוט כיצד יש להשתמש בהם בטקסים מורכבים שנקראים יאגיות. טקסים עתיקים אלו משלבים את שירת הפסוקים הוודים עם ביצועים שונים כמו ניסוח חומרים שונים לאש שמייצגת את חוק הטבע הספציפי אותו מעוניינים להחיות ביאגיה. הכתבים הוודים מספקים הנחיות מדויקות ביחס לביצוע היאגיות וטוענים שהן מספקות כלי חזק ויעיל ביותר לנטרול השפעות קארמתיות שליליות ולחיזוק השפעות חיוביות בכל תחומי החיים.

ממפת הלידה שמחושבת בהתאם לעקרונות האסטרולוגיה ההודית ניתן לקבל אינפורמציה על בעיות שונות שעלולות להופיע בחיי האדם בעתיד. היאגיות יכולות לסייע, בהקשר זה, למנוע "סבל שעדין לא הופיע". הכתבים הוודים טוענים שביצוע יאגיות במועד נכון ינטרל השפעות שלילית שצפויות לנו בעתיד עקב פעילות (קארמה) שלילית שביצענו בעבר. הרישים טענו שבמידה ובעיות התחילו להתבטא בחיים יש לבצע יאגיות שיפחיתו את השפעתם השלילית של כוכבי הלכת שיוצרים את אותן הבעיות. בהודו אנשים הולכים לאסטרולוג באותו אופן שהולכים לרופא כדי לאבחן בעיות בריאותיות ולקבל פתרונות מעשיים לטיפול במצבים בעיתיים. האסטרולוג בוחן את מפת הלידה ואת ההשפעות הקארמתיות השליליות שאמורות להופיע בחיי האדם וממליץ על יאגיות מתאימות שיוכלו לנטרל את אותם ההשפעות השליליות.

הספרות הוודית כוללת פרוט של מגוון רחב של יאגיות המיועדות לשיפור הבריאות, לכניסה מוצלחת לבית חדש, להצלחה בנישואים או בעסקים, לימי הולדת וכו. בהודו נהוג ללכת לאסטרולוג בסמוך ליום ההולדת. האסטרולוג בודק את המפה השנתית (הניקראת וורשפל), את תקופות הכוכבים הנוכחית (דאשה) ואת הטרנזיטים של הכוכבים וממליץ על יאגיות שונות שיאפשרו לאדם לעבור את השנה בצורה הטובה ביותר ולנטרל השפעות קארמתיות שליליות שעלולות להופיע.

הצהרת כוונות

כל יאגיה מתחילה בסאנקאלפה- הצהרת כוונות שמתארת את תחומי החיים אותם מעוניינים לשפר באמצעותה. הפנדיט הראשי שאחראי לביצוע היאגיה מזמר את הסאנקאלפה בסאנסקרית והיא כוללת את שמו של האדם עבורו היאגיה מתבצעת, פרטים שונים ממפת הלידה שלו ונושאים שונים שבהם היאגיה אמורה לטפל. הצהרה זאת יוצרת מעין קרן לייזר שמנתבת את תוצאות היאגיה לאדם הספציפי שעבורו היא מתבצעת. נדרשת מיומנות גבוהה לחבר את הסאנקאלפה בצורה מסורתית נכונה. הפנדיט שמזמר אותה מקבל על עצמו בהצהרה זאת לטפל בקארמה של האדם שהזמין את היאגיה והוא לוקח בה אחריות לכל טעות שעלולה להתרחש בעת ביצוע היאגיה. מסיבה זאת הפאנדיטים נזהרים מאד לבצע את היאגיות בצורה מדויקת ביותר מבלי לסטות מהנוהליים המסורתיים שמוזכרים בכתבים הוודים.

היאגיה מתחילה בטקס קצר שניקרא פוג'ה ובמהלך הטכס הפנדיט הראשי מזמר את הסאנקאלפה ליאגיה וכל הפנדיטים האחרים שמשתתפים בביצוע חוזרים אחריו על הצהרת הכוונות ואז כולם מתחילים ביאגיה עצמה.

סאנקאלפה נכונה אינה מהווה את הדרישה היחידה להצלחה ביאגיה. הפנדיטים (מלומדים וודים) שמבצעים את היאגיה אמורים לתרגל בסדירות מדיטציה ולבסס את מודעותם ברמה שקטה של תודעה טהורה המהווה את הבסיס לכל חוקי הטבע. הפסוקים הוודים אמורים להיות מבוטאים בעת ביצוע היאגיה מאותו שדה אין סופי של תודעה המצוי בכל נקודה בבריאה. שדה זה מתאפיין במתאם אין סופי (כלאמר עם מעוררים אותו בנקודה אחת הוא מגיב גם בכל הנקודות האחרות) וכך השפעת היאגיה אינה מוגבלת בזמן ומרחב. אדם המזמין יאגיה מסוימת אינו צריך להיות נוכח, מסיבה זאת, במקום בו היא מתבצעת על מנת שהיא תוכל להניב את התוצאות הרצויות.

ג'אפה והומה

ניתן לחלק את היאגיות לשני סוגים עיקרים. סוג אחד ניקרה ג'אפה וכולל חזרה (בדרך כלל שקטה) על מנטרות או צלילים וודים שקשורים לחוקי טבע ספציפיים אותם מעוניים להחיות. הכתבים הוודים מפרטים מספרים מדויקים של מנטרות שמותאמות ליאגיות השונות. ניתן לבצע את אותה יאגיה ברמות שונות, ככל שמספר החזרות על המנטרות גבוה יותר כך היאגיה תיצור השפעה חזקה יותר. כך לדוגמה ג'אפה לשבתאי יכולה לכלול שלושים, שישים או מאה אלף חזרות על מנטרות. האסטרולוג קובע את מספר החזרות בהתאם לחומרת הבעיה אותה שבתאי יוצר במפת הלידה. כל פנדיט שמשתתף בג'אפה סופר את המנטרות עליהן הוא חוזר באמצעות מחרוזת תפילה (מאלה) או גרגירים (אחרי כל חזרה הפנדיט מעביר גרגר מקערה אחת לשניה). ג'אפה יומית נמשכת בדרך כלל כחמש שעות ובסיומה כל אחד מהפנדיטים רושם את מספר הפעמים שהוא חזר על המנטרות, המספרים מסוכמים וכך ממשיכים את היאגיה עד שמגיעים למספרים שנקבעו מראש.

סוג שני של יאגיות נקרא "הומה" וכולל ביצועים מורכבים יותר בהם הפנדיטים מזמרים בקול מנטרות וודיות שונות תוך ניסוך מנחות שונות ל"אגני" (אש היאגיה). אש זאת יוצרת טרנספורמציה שמעבירה את המנחות לחוקי הטבע אותם שואפים להחיות ביאגיה. לעיתים קרובות משתמשים בהומה באותן מנטרות בהן השתמשו לג'אפה. כך לדוגמה יאגיה ללקשמי (חוק טבע האחראי להגברת השפע החומרי) מתחילה בג'אפה של השרי סוקטה (טכסט מהריג וודה שמוקדש ללקשמי) שבה הפנדיטים חוזרים על כל הטקסט מספר פעמים בהתאם לגודל היאיגה. לאחר סיום הג'אפה מתחילים את ההומה, השרי סוקטה מחולקת בה לחלקים קטנים יותר והפנדיטים חוזרים על כל חלק תוך ניסוח מנחות לאש היאגיה.

ביצוע ההומה דורש הכנות רבות והתייחסות לפרטים רבים המוזכרים בכתבים הוודים. כך לדוגמה רק פאנדיטים ברהמינים רשאים לעקור עצים מסוימים בהם יש להשתמש כדי להבעיר את האש ביאגיה. על הרצפה שלמרגלות מזבח היאגיה נהוג לצייר צורות גאומטריות מורכבות (מאנדלות) המציגות בצורה גראפית את חוקי הטבע המוחיים ביאגיה. המלומדים המשתתפים בטקס חייבים להקפיד על מזון טהור ועל ביגוד מתאים. בעת הביצוע עצמו הם חייבים ללבוש בגדים שנרחצו בלילה הקודם או בגדי משי (שאמורים לא לספוג את המתח הסביבתי).
ניסוך המנחות לאש היאגיה חשוב ביותר. ה"הוטרי"- פאנדיט בכיר שחייב להיות נשוי ובעל ניסיון רב בביצוע היאגיות מבצע זאת תוך שמירה על כללים מורכבים ומדויקים.

בסיום ההומה הפאנדיטים מקבלים בטקס וודי מסורתי את הדקשינה (תשורה) עבור ביצוע היאגיה. תשורה זאת כוללת בדרך כלל בנוסף לתשלום כספי גם דוטי ואנגהווסטרה (בגדים הודים מסורתיים) וכן פירות שונים. כל הפנדיטים שהשתתפו ביאגיה מוזמנים לאחר מכן לסעודה חגיגית ובסיומה הם מברכים את האדם עבורו היאגיה בוצעה.

בסיום יאגיות מסוימות נהוג גם להעניק תשורות שונות לאנשים שמייצגים את חוקי הטבע המוחיים ביאגיה. כששבתאי לדוגמה יוצר בעיות רציניות במפת הלידה האסטרולוג ממליץ לעיתים לאדם שמזמין את היאגיה להעניק בסיומה בגדים, מזון ותשורה כספית לאנשים עניים שמיצגים בהקשר של היאגיה את שבתאי. אנשים אלו חווים עקב כך שמחה ושבתאי "מתרצה" ומעניק את ברכותיו לאדם שהזמין את היאגיה.

סוגי היאגיות

נאווה גראה (תשעה כוכבים) יאגיה – מוקדשת לכל תשעת הכוכבים ואמורה לנטרל השפעות קארמתיות שליליות מכל תחומי החיים. היאגיה מתחילה בפוג'ה לתשעת הכוכבים. הפנדיט שמבצע אותה יושב מול שולחן נמוך שעליו מונחים קערות עם גרגרי דגן שונים שמייצגים את תשעת הכוכבים. הקעריות מכוסות בבדים צבעוניים שקשורים גם הם לכוכבים השונים. לאחר הטקס הראשוני הפאנדיטים מתחילים לבצע ג'אפה לכל אחד מהכוכבים כשמספר החזרות על המנטרות נקבע על ידי האסטרולוג בהתאם למצבו של כל כוכב במפת הלידה של האדם עבורו היאגיה מתקיימת. לאחר סיום הג'אפה מתחילים את ההומה ובה משתמשים באותם מנטרות בהם השתמשו בג'אפה תוך ניסוח חומרים שונים לאש היאגיה. לכל כוכב נוסחים לאש פריטים שונים האמורים לייצגו. הנאווה גראה יאגיה נקראת גם גריאה שאנטי (פיוס של הכוכבים) ומומלצת לעיתים קרובות ליצירת השפעה חיובית כללית

יאגיה לדורגה- דורגה מייצגת היבט של שאקטי או האם האלוהית שמספקת הגנה מהשפעות שליליות וסבל על ידי כך שהיא מסלקת אי טוהר הבא לידי ביטוי בתכונות שליליות כמו אנוכיות, קנאות, דעות קדומות, שנאה, כעס ואגו מפותח. ביאגיה לדורגה משתמשים בטקסט מפורסם מהספרות הוודית שנקרא "דורגה סאפטאשאטי" (700 פסוקים המוקדשים לדורגה) . כל מילה בטקסט זה אמורה לשמש כמנטרה רבת עוצמה המיועדת להחיות היבטים שונים של האם האלוהית. מבחינה אסטרולוגית דורגה קשורה גם לכוכב חמה ובמצבים שפלנטה זאת יוצרת השפעות שליליות במפת הלידה ניתן לאזן אותם באמצעות היאגיה לדורגה.

יאגיה לגאנהפאטי – גאנש או גאנהפאטי מגלם היבט של חוק הטבע שאחראי לסילוק מכשולים והצלחה בפעילות, הוא מייצג חוכמה ותבונה אין סופית ובכתבים הוודים נאמר שבלי ברכתו לא ניתן להשיג דבר בחיים. בהודו נהוג לפני התחלת פעילות חשובה (כמו כניסה לבית חדש, התחלת לימודים או נישואים) לעורר את האנרגיה החיובית של גאנש דרך ביצוע יאגיות שבהם משתמשים בטקסט וודי ידוע שנקרא "גאנאפטי אטרווהשירשה אופנישאד".

טריימבאקם יאגיה- ביאגיה זאת משתמשים במנטרה מפורסמת ורבת עוצמה שמופיעה בריג וודה וביאג'ור וודה. הספרות הוודית טוענת שבאמצעות מנטרה זאת ניתן להתגבר על המוות ולכן בדרך כלל ממליצים לבצע את הטיימבאקם יאגיה במצב שבו קיימת סכנה לחיים. פרוש המילה "טריימבקאם" הוא "בעל שלושת העניים" והיא מתייחסת לרודרה; היבט זועם של שיווה שאמור להרוס שליליות וסכנה לחיים.

רודרם – ביאגיה זאת משתמשים בטקסט וודי מפורסם שמוקדש לשיווה ונקרא "רודרם". טקסט זה לקוח מהיאגו'ר וודה ומהלל את ההיבט הזועם של שיווה שנקרא רודרה. היבט זה אחראי לסילוק בערות ושלליות ולהבטחת שפע חומרי והתפתחות רוחנית. לתרגום של הרודרם: http://www.indianastro.co.il/?p=1464

שרי סוקטה – יאגיה זאת מוקדשת למהלקשמי אלת השפע שמייצגת חוק טבע שאחראי לשפע חומרי ורוחני. הטקסט העיקרי שמוקש ללקשמי נקרא שרי סוקטה, זהו מזמור וודי ידוע מהריג וודה שמחייה את האנרגיה של לקשמי ומקדם שפע והצלחה חומרית בחיים. תרגום של השרי סוקטה: http://www.indianastro.co.il/?p=1459