שאלות כלליות על האסטרולוגיה ההודית

בעמוד זה תוכלו לקרא תשובות לשאלות שונות שקיבלתי על האסטרולוגיה והמחשבה ההודית. אשמח לקבל מכם שאלות נוספות ולפרסם אותם כאן.

………

הקליקו על השאלה הרצוייה לקריאת התשובהש: מה בעצם ההבדל בן אסטרולוג מערבי לאסטרולוג שעוסק בשיטה ההודית?

ת: אסטרולוג שעוסק בשיטה ההודית חייב להכיר היבטים רבים של ידע וודי כמו איורוודה (מדע הרפואה ההודי), סטאפטיה וודה (ארכיטקטורה הודית), שימוש במנטרות ועוד. קריאה רצינית של מפת הלידה מחייבת גם הפעלת אינטואיציה עמוקה כדי ליצור סינתזה מדויקת מהכמות העצומה של אינפורמציה אסטרולוגית שאליה יש להתייחס. אינפורמציה זאת עלולה לעיתים לכלול תיאורים של השפעות פלנטאריות שונות ומנוגדות. מסיבה זאת האסטרולוג בשיטה ההודית חייב לתרגל מדיטציה ויוגה שיאפשרו לו להתחבר לאינטואיציה ולאור הפנימי שלו וכך לקבל החלטות אסטרולוגית נכונות בשעה שהוא קורא את מפת הלידה. באסטרולוגיה המערבית ההיבט הזה כמובן לא מודגש, אסטרולוגים רבים אינם מחוברים כלל לנושא של התפתחות רוחנית וכשהם מלמדים אסטרולוגיה הם מתמקדים בעיקר בצדדים הטכניים של השיטה.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ש: האם באסטרולוגיה ההודית מתייחסים לאותם פלנטות כמו בשיטה המערבית?

ת: יש שוני משמעותי בין השיטות. באסטרולוגיה ההודית לא מתייחסים בכלל לכוכבים חדשים שהתגלו במאות השנים האחרונות (פלוטו, נפטון ואוראנוס). לעומת זאת השיטה ההודית מייחסת חשיבות רבה לזנב דרקון (קטו) וראש דרקון (ראו); נקודות גיאומטריות בהן הירח חוצה את מסלול השמש או את קו המשווה השמימי. ליקויי חמה וירח מתרחשים בנקודות אלו, הן קשורות מאד להשפעות קארמתיות מהעבר ובאמצעותן ניתן להכיר את היעוד (דארמה) של האדם בחיים הנוכחיים. באסטרולוגיה ההודית מקנים לפלנטות איכויות שונות שלא קיימות בשיטה המערבית. לדוגמא בשיטה ההודית סוריה (השמש) קשורה לאטמן ;התודעה הטהורה או האני הגבוהה שלנו, לאיכות של סאטווה או טוהר ולדושה פיטה שמורכבת מיסוד האש והמים. הדווטה שקשור לסוריה (שמש) הוא סוויטרי, חוק טבע שמייצג שינויים התפתחותיים שמתרחשים בטבע, כולל תהליכים שקשורים להגשמה עצמית. האדידווטה כלומר הדווה ששולט על סוריה הוא אגני שמייצג אנרגיה וכוח שקשור ליסוד האש ולאור. הפרטיינטה דווטה כלומר חוק הטבע העליון ששולט בסוריה הוא שיווה שמייצג את השקט הטרנסנדנטאלי שמצוי בבסיס הבריאה ואת האיכות של מוקשה או אהרה. בנוסף לכך סוריה מיוצגת על ידי ראמה אחד מעשרת ההתגלמויות של לורד ווישנו. בביצועים וודים שונים שמיועדים לנטרל השפעות שליליות ולחזק השפעות חיוביות בכל תחומי החיים משתמשים בקשר הזה שבין הדוות לפלנטות. באופן דומה לכל שאר הפלנטות יש איכויות שונות שאינן מוזכרות כלל בשיטה המערבית.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..ש: לא ברור לי אם מיקום הכוכבים במפה האסטרולוגית ההודית זהה למיקומם במפה המערבית והאים מתייחסים בשיטה ההודית גם ל12 המזלות ול12 בתים?

ת: האסטרולוגיה המערבית מבוססת על זודיאק טרופי שאינו קשור למצב הנוכחי של קונסטלציות הכוכבים ברקיע. השיטה ההודית לעומת זאת משתמשת בזודיאק סיידירי שבו אין שוני בן קונסטלציות הכוכבים והסימן האסטרולוגי שבו הם נקראים.הכוכבים בזודיאק הטרופי נמצאים בערך 23 מעלות אחרי מיקומם בזודיאק הסיידירי. שוני זה גורם, במקרים רבים, למיקום שונה של הכוכבים במפה האסטרולוגית ההודית ביחס למיקומם במפה המערבית.
בדומה לשיטה המערבית המפה האסטרולוגית ההודית מחולקת לשנים עשר בתים ושנים עשר מזלות או סימנים אסטרולוגים. אולם יחד עם זאת המשמעויות שמוקנות בשיטה ההודית לכוכבים ולבתים לא תמיד זהות לאלו שניתנות להן בשיטה המערבית. כמו כן החוקים שבאמצעותם קוראים ומפרשים את מפת הלידה שונים לחלוטין בשתי השיטות. בשיטה ההודית ההיבטים של כוכבים על בתים אחרים, הצרופים (יוגה) שהם יוצרים בינם לבן עצמם ו16 החלוקות של המפה הראשית למפות מישניות (ווארגות) שונים לחלוטין מהאסטרולוגיה המערבית

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


ש: האם התחזיות באסטרולוגיה ההודית מבוססות גם על הטרנזיטים כמו בשיטה המערבית?

ת: האסטרולוגיה המערבית אכן מבססת את התחזיות שלה בעיקר על הקידומים או הטרנזיטים כלומר על מצב הכוכבים ברקיע. באסטרולוגיה ההודית משתמשים בטרנזיטים אולם הם מספקים אינפורמציה רק על 25% מכלל ההשפעות הפלנטאריות שקיימות במפת הלידה. המערכת המתמטית המרכזית באסטרולוגיה ההודית שעליה מבססים את התחזית האסטרולוגית נקראת "ווימשוטארי דאשה". מערכת זאת מחלקת את החיים לתקופות כוכבים שכוללות חלוקה עיקרית (מהדאשה) וארבע תת חלוקות נוספות של תקופות כוכבים שמתחילות מלידת האדם ומסתיימות בגיל 120. שיטה זאת מספקת לאסטרולוג כ50% מהאינפורמציה שנחוצה כדי לתת תחזיות אסטרולוגית מדויקות והיא מיושמת באופן אינדיבידואלי לכל אדם בהתאם למפת הלידה שלו. בנוסף לשיטת הווימשוטארי דאשה ולקידומים האסטרולוגיה ההודית מתייחסת בתחזית האסטרולוגית למפה אסטרולוגית שנתית שנקראת "וורשפאל". מפה זאת נבנית על בסיס מפת הלידה של כל אדם ומספקת את 25% הנותרים מהאינפורמציה שנחוצה כדי לתת תחזית אסטרולוגית מדוייקת.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ש: בעבר כשהלכתי לכמה אסטרולוגים מערביים הם תארו את מצב הכוכבים במפה שלי ושמעתי מהם השגות שונות על החיים שלי ועל דברים שמתאימים לי לעשות. זה היה די מעניין אולם לא ממש הרגשתי שהם נותנים לי כלים חדשים שאפשרו לי להתמודד ביתר הצלחה עם הבעיות שהיו לי. האם לדעתך לשיטה ההודית יש יותר מה להציע בהקשרים הללו?

ת: בהחלט ובכך היא אכן שונה לגמרי מהשיטה המערבית. המטרה העיקרית של האסטרולוגיה ההודית הוא למנוע סבל ובעיות בחיים שעדיין לא הופיעו. רעיון זה של מניעה מבוסס גם על אחת הסוטרות של מייסד שיטת היוגה פטאנג'אלי, שאומר "היים דוקאם אנאגאטם" כלומר יש למנוע את הסבל שעדיין לא הופיע. קריאת מפה לפי השיטה ההודית נעשית על ידי חישובים מתמטים שונים שמסייעים לאסטרולוג לדעת באילו תקופות עלולות להיווצר השפעות שליליות בחיי האדם ובהתאם לכך הוא יכול להמליץ על דרכים שונות למניעתן שלקוחות מהמסורת הוודית העתיקה. דרכים אלו כוללות שימוש באבני חן מתאימות שמחזקות השפעות חיוביות ומנטרלות השפעות שליליות שקשורות לפלנטות השונות, שמיעת מנטרות שמותאמות באופן אינדיבידואלי למפת הלידה וטכסים וודים עתיקים שמבוצעים בהודו כדי לנטרל השפעות שליליות ולחזק השפעות חיוביות בכל תחומי החיים.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ש: אני נמצאת בקשר זוגי ולא בטוחה ביחס להתאמה שקיימת ביני לבין הזוג שלי ולעתיד הקשר. האם הקריאה האסטרולוגית תאפשר לי להגיע להחלטות יותר ברורות?

הצלבת מפת הלידה שלך עם מפת הלידה של בן זוגך תאפשר לך להבין מה מידת ההתאמה שקיימת ביינכם. ניתן לבדוק את ההתאמה בנושאים רבים כמו קארמה משותפת, יעוד בחיים, תכונות אופי בסיסיות, התאמה רגשית ומינית, אפשרות להצלחה כלכלית משותפת, הרחבת המשפחה ועוד. לאחר שתשמעי את ההתאמה שלכם בכל אחד מהנושאים הללו תקבלי גם אינפורמציה על סך הכול נקודות ההתאמה שיש בניכם ותוכלי לדעת אם עברתם את המינימום הנדרש. בנוסף לכך התחזית האסטרולוגית שתקבלי לשנים הבאות תאפשר לך להבין כיצד המערכת הזוגית שלך עשויה להתפתח או להסתיים בעתיד. כשאנו נמצאים בקשר זוגי בעייתי קשה לעיתים להעריך אותו בצורה בהירה מכיוון שמערכת הרגשית שלנו מאד משפיעה על יכולת השפיטה שלנו. הייעוץ האסטרולוגי בשיטה ההודית תעניק לך פרספקטיבה יותר אובייקטיבית על הקשר ויסייע לך לקבל החלטות נכונות ביחס לזוגיות שלך.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..ש: האם יש אדם אחד שנחשב למייסד האסטרולוגיה ההודית?

ת: האסטרולוגיה ההודית הנה חלק מהידע הוודי הטהור שהגיע אלינו בתחילת הבריאה. הוודה כוללת ידע נצחי על חוקי הטבע שזוהה על ידי רישים מוארים שחיו בהודו בתקופה העתיקה. כבר בריג וודה (הוודה הראשונה והחשובה ביותר) ניתן למצוא מנטרות שמתייחסות בצורה סימבולית לשנים עשר המזלות של הזודיאק ומנטרות אחרות שאמורות להחיות את האנרגיה החיובית של תשעת הכוכבים. מנטרות דומות נמצאות גם ביאג'ור ואטרווה וודה. אחד מששת ההיבטים של הוודנגות נקרא ג'יוטיש ושם ניתן למצוא בפעם הראשונה התייחסות מפורטת לידע ולטכניקות אסטרולוגיות שמיועדות לאפשר לנו לנתח בצורה נכונה את מפת הלידה. מהרישי פראשרה אמור להיות הרישי הראשון שזיהה מתוכו את הידע של גי'וטיש ונתן לו ביטוי "בבריהד פאראשרה הורה שאסטרה". מסיבה זאת מתייחסים אליו כאל אבי האסטרולוגיה הוודית וכמייסד השיטה. יחד עם זאת חשוב לזכור שההבנה המקובלת בהודו היא שהוודות מבטאות ידע מוחלט ובלתי נברא שקיים תמיד ברמה העדינה של הבריאה. בהקשר זה ניתן לומר שהאסטרולוגיה ההודית מבטאת ידע נצחי שאינו קשור לאדם מסוים שזיהה אותו והביא אותו לעולם.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


ש: איך אני יכולה לדעת איזה קארמה יש לי בחיים?

ת: קודם כל חשוב להבין את המונח קארמה. פרוש המילה הוא פעילות והרעיון שעומד מאחורי פילוסופיית הקארמה הוא שכל פעולה שאנו מבצעים יוצרת תגובה חיובית או שלילית שחייבת לחזור אלינו בשלב זה או אחר של חיינו הנוכחיים או העתידיים. המחשבה ההודית טוענת שתוצאות שנובעות מקארמה שייצרנו בלידה קודמת חייבות לחזור ולהתבטא בחיינו בהווה או בעתיד. במילים אחרות אנו לא נולדים כלוח חלק ונושאים איתנו כבר מהלידה סאמסקרות או רשמים קארמתיים חבויים שנוצרו מחוויות שונות שעברנו בחיים קודמים ומתשוקות ושאיפות שלא הצלחנו להגשים. בדרך כלל הסאמסקרות האלו יוצרות בנו התניות שונות ולא מאפשרות לנו להיות "בכאן ועכשיו" ולהגיב בצורה אוטנטית לחוויות שונות שאנו עוברים בחיים. כדי להתפתח מבחינה רוחנית עלינו להשלים את הקארמה שאנו מביאים מחיים קודמים ולהביא אותה למצב הרמוני. ברגע שנצליח לעשות זאת יהיה לנו יותר קל להגשים את הדארמה שלנו או את הייעוד האמיתי שלנו בחיים.
השאלה היא כמובן מתי ובאיזה דרך קארמה שייצרנו בעבר תחזור אלינו בעתיד. חשיבה או ניתוח אינטלקטואלי לא יכולים לספק לנו את התשובות לשאלות הללו. הרישים הוודים שאפו להבין את חוקי הקארמה מרמה יותר עמוקה. הם נכנסו למצב עמוק של מדיטציה וזיהו מתוכם שכל אחד מכוכבי הלכת קשור לאיכויות מסוימות של קארמה ומהמיקום שלו במפת הלידה שלנו ניתן להבין באילו תחומי חיים ובאיזה דרך קארמה שקשורה לאותו כוכב תתבטא בחיינו.הייעוץ האסטרולוגי בשיטה ההודית יאפשר לך להבין בצורה ברורה את הקארמה שאת מביאה איתך מחיים קודמים ואת הצורה שהיא מתבטאת בתחומי חיים שונים כמו עבודה, זוגיות, בריאות, הכנסה ונטיות בסיסיות בחיים. כמו כן תוכלי להבין את הקשר שיש לקארמה שאת מביאה מהעבר לייעוד שלך בחיים הנוכחיים.

……………………………………………………………………………………………………………..ש: הסתכלתי בתמונות של האלים ההודים שנמצאות באתר שלך ולהגיד את האמת הן נראו לי ממש מוזרות ולא הבנתי את הקשר שלהם לאסטרולוגיה ההודית.

ת: הטבע פועל באמצעות חוקים מסוימים. המדע המודרני הצליח לגלות חלק מהחוקים הללו ונתן להם ביטוי בנוסחאות מתמטיות שונות. בספרות הוודית העתיקה חוקי הטבע מיוצגים על ידי הדוות; אימפולסים של אינטליגנציה יצירתית שאחראים לכל הפעילות בבריאה. המילה נגזרת מהשורש "דיב" (div) שמשמעותו לזרוח או לשחק. הדוות אמורים להתאפיין באיכות של אור בוהק. בספרות הוודית נאמר שהעולם כולו הוא שדה המשחק של ההוויה המוחלטת, שמתבצע באמצעות פעילותם של הדוות.
הרישים הוודים זיהו את חוקי הטבע מתוכם. הם ראו את הצורה שבה הדוות השונות קיימים ברמה העדינה של הבריאה ושמעו מנטרות או צלילים ראשונים שבהם אותם חוקים מתבטאים ופועלים בבריאה.
הצורה של הדווה מייצגת בדרך כלל את הפעילות שלו ואת האיכויות השונות שקשורות אליו. כל עוד אנו לא מבינים את האיכויות הללו ואת הדרך שבה הם מסומלים בצורה הפיזית של הדווה התמונות של הדוות או האלים ההודים אכן יכולות להראות לנו מוזרות ולא הגיוניות. במאמר הבא תוכל לדוגמא קרא על הסימבוליקה השונה שקשורה לצורתו של גנש (חוק טבע שקשור לסילוק מכשולים ולהצלחה בפעילות) http://www.m-ayurveda.co.il/?p=1266כל אחת מהפלנטות קשורה באסטרולוגיה ההודית לדווה מסוים. כך לדוגמא קטו או זנב דרקון קשור לגנש. כשרוצים לחזק את ההשפעות החיוביות של קטו במפת הלידה ולנטרל השפעות שליליות שהוא עלול ליצור מומלץ לבצע יאגיות או טקסים וודים שמחיים את האיכות של גנש.

……………………………………………………………………………………………………………..


ש: שמעתי באתר שלך מזמורים וודים שונים, הם נשמעים לא רע אבל אני תוהה אם יש טעם לשמוע אותם כשלא מבינים כלום מהמשמעות שקשורה אליהם.

ת: המזמורים הוודים מושרים בסאנסקרית. פרוש המילה "סאנסקרית" הוא "דבר שהיה מהולל" או "דבר מושלם". כתב היד בסאנסקרית ניקרא דווהנאגרי שמשמעותו מקום המשכן של הדוות או חוקי הטבע שאחראים לכל הפעילות בבריאה. בהקשר זה סאנסקרית נחשבה בתרבות הוודית לשפת האלים המושלמת.המנטרות הוודיות מבטאות באמצעות צלילים תדירויות של חוקי טבע מסוימים. המשמעות שנלוות לצלילים אילו הינה משנית ומסיבה זאת לא נכתבו בהודו באורים חשובים לוודות העיקריות. כשאתה שומע את המזמורים הוודים התדירות האנרגטית שכלולה בהם מחייה בפיזיולוגיה ובתודעה שלך חוקי טבע שונים ויוצרת השפעה מיטיבה רב עוצמה גם כשאינך מבין את המשמעות שנלוות אליהם.

……………………………………………………………………………………………………………..


ש: קיימות הרבה שיטות אסטרולוגיות כולל יהודית או קבלית ונשאלת השאלה מדוע צריך לפנות למקורות זרים במקום לנסות להתחבר לידע שקיים כבר במסורת שלנו?

ת: העובדה שידע מסוים מגיע אלינו מתרבות אחרת אינה צריכה להפריע לנו להשתמש בו. העובדה שניוטון היה נוצרי אדוק לא מונעת מאיתנו לקבל את חוקי הכבידה שהוא גילה ולהשתמש בהם. האסטרולוגיה ההודית אמנם נוצרה בהודו אולם היא מבוססת על ידע אוניברסאלי, נצחי של חוקי הטבע שאינו קשור לתרבות או למדינה מסוימת. האסטרולוגיה ההודית כוללת מערכות מתמטיות מורכבות לחיזוי העתיד שאינן כלולות בשיטות אסטרולוגיות אחרות. האסטרולוגיה ההודית מאד מעשית בגישה שלה והיא בעצם השיטה האסטרולוגית היחידה שמציעה מגוון של אמצעים אסטרולוגים עתיקים שעמדו במבחן הזמן ושמיועדים לסילוק השפעות שליליות ויצירת השפעות חיוביות בכל תחומי החיים. שווה לכן לדעתי לנסות את השיטה הזאת למרות שהיא הגיע אלינו מהודו ולא מירושלים.

……………………………………………………………………………………………………………..
ש: האם יש קשר בין האסטרולוגיה ההודית לתרגול יוגה.

ת: המטרה העיקרית של האסטרולוגיה ההודית היא לאפשר לכל אדם למנוע בעיות שונות שעלולות להתבטא בחייו בהווה ובעתיד. רעיון זה מובע בפסוק מהיוגה סוטרה של פטאנג'אלי "היאם דוקאם אנאגאטם" – יש למנוע את הסבל שעדיין לא הופיע) יוגה סוטרה 2.16). ממפת הלידה אנו רואים את הנתיבים הקארמתיים של האדם ומאבחנים אילו בעיות צפויות לו בתקופות שונות בחייו. על סמך אותה מפה ניתן גם להמליץ על אמצעים מעשיים שבאמצעותם ניתן לכוון את הקארמה לאפיקים חיוביים ולנטרל השפעות שליליות של כוכבים.יוגה ואסטרולוגיה הודית קשורות ומשלימות אחת את השנייה. ברגע שאנו מונעים בעיות וסבל בהווה ובעתיד דרך ישום אמצעים אסטרולוגים שונים אנו מסוגלים להתגבר על מכשולים שונים לתרגול היוגה (כמו בעיות בריאותיות שונות), להתמקד יותר בהתפתחות רוחנית ולחוות התנסויות עמוקות יותר במדיטציה וביוגה.

……………………………………………………………………………………………………………..