ההבדל בין האסטרולוגיה המערבית לאסטרולוגיה ההודית

אסטרולוגיה הודית ומערבית

בלימוד של אסטרולוגיה מערבית מתמקדים בעיקר בצדדים הטכניים של השיטה ולא מתייחסים להתפתחות התודעה של האסטרולוג עצמו.

קריאה מקיפה של מפת הלידה מחייבת הפעלת אינטואיציה עמוקה כדי ליצור סינתזה קוהרנטית מכמות עצומה של אינפורמציה אסטרולוגית שעלולה לעתים לכלול השפעות שונות ומנוגדות. ההבנה המקובלת בהודו היא שהאסטרולוג חייב לתרגל מדיטציה כדי להתחבר לאינטואיציה ולאור הפנימי שלו ולקבל החלטות אסטרולוגית נכונות בשעה שהוא קורא את מפת הלידה.

האסטרולוגיה ההודית קשורה מאד לאיורוודה מדע הרפואה ההודית העתיק.

רופאים איורוודים רבים בוחנים את המפות האסטרולוגיות של המטופלים שלהם כדי לקבל מהם אינפורמציה נוספת שתאפשר להם לבצע הבחנה נכונה.

הייעוץ האסטרולוגי בשיטה ההודית כולל גם המלצות על צבעים, מיקום וכיוונים נכונים שלקוחים מסטאפטייה וודה.

בנוסף לכך על האסטרולוג שעוסק בשיטה ההודית להכיר היבטים נוספים של ידע וודי כמו איורוודה (מדע הרפואה ההודי), סטאפטיה וודה (ארכיטקטורה הודית), יוגה, ויאגיה (טקסים וודים עתיקים). שליטה בידע האיורוודי מאפשרת לאסטרולוג לאבחן את הסוג הגופני (פרקריטי) של האדם ואת מצב בריאותו. היבטים אחרים של ידע וודי מאפשרים לו להמליץ על דרכים מעשיות לנטרול השפעות שליליות וחיזוק השפעות חיוביות בכל תחומי החיים.

מקור שונה של ידע

האסטרולוגיה ההודית הנה חלק מהספרות הוודית הקדומה. ההבנה המקובלת בהודו היא שהוודה מתארת ידע נצחי שקיים תמיד ברמה העדינה של הבריאה. ידע זה אינו קשור לאדם מסוים, הוא הגיע אלינו ממסורת עתיקה של רישים (רואים) מוארים שחיו בתחילת העידן הנוכחי וזיהו מתוכם את הדרך שבה חוקי הטבע מכוונים ומארגנים את כל הבריאה. הידע הוודי עמד במבחן הזמן ונשמר בצורה טהורה במסורת וודית שעברה מאב לבן במשך אלפי שנים. האסטרולוגיה המערבית בניגוד לכך אינה קשורה למסורת אחת ברורה, היא נבעה ממקורות שונים וכוללת אסכולות שונות שפותחו על ידי אסטרולוגים אינדיבידואלים.

מיקום שונה של הפלנטות

האסטרולוגיה המערבית מבוססת על זודיאק טרופי שאינו קשור למצב הנוכחי של קונסטלציות הכוכבים ברקיע. השיטה ההודית לעומת זאת משתמשת בזודיאק סיידירי שבו אין שוני בן קונסטלציות הכוכבים והסימן האסטרולוגי שבו הם נקראים.

הכוכבים בזודיאק הטרופי נמצאים בערך 23 מעלות אחרי מיקומם בזודיאק הסיידירי. שוני זה גורם, במקרים רבים, למיקום שונה של הכוכבים במפה האסטרולוגית ההודית ביחס למיקומם במפה המערבית.

המפה האסטרולוגית ההודית, בדומה לשיטה המערבית, מחולקת לשנים עשר בתים ולשנים עשר מזלות או סימנים אסטרולוגים. אולם יחד עם זאת המשמעויות שמוקנות בשיטה ההודית לכוכבים ולבתים לא תמיד זהות לאלו שניתנות להן בשיטה המערבית. כמו כן החוקים שבאמצעותם קוראים ומפרשים את מפת הלידה שונים לחלוטין בשתי השיטות.

ראש וזנב דרקון

האסטרולוגיה ההודית אינה מתייחסת כלל לכוכבים חדשים שהתגלו במאות השנים האחרונות (פלוטו, נפטון ואוראנוס). לעומת זאת היא מייחסת חשיבות רבה לזנב דרקון (קטו) וראש דרקון (ראו); נקודות גיאומטריות בהן הירח חוצה את מסלול השמש או את קו המשווה השמימי. ליקויי חמה וירח מתרחשים בנקודות אלו, הן קשורות מאד להשפעות קארמתיות מהעבר ובאמצעותן ניתן להכיר את היעוד (דארמה) של האדם בחיים הנוכחיים.

27 הנקשטרות

באסטרולוגיה המערבית המסלול השנתי של השמש מחולק ל12 חלקים שמעצבים את הסימנים האסטרולוגים של גלגל המזלות. האסטרולוגיה ההודית מקבלת את החלוקה הזאת אולם בנוסף לכך היא מחלקת את הזודיאק ל27 נקשטרות או קבוצות כוכבים קבועות שנקראות גם האחוזות או הבתים של הירח. לכל נקשטרה יש כוכב אחד שנקרא "יוגה טארה" או כוכב מאחד שבדרך כלל מהווה את הכוכב הבוהק ביותר ומסייע לזהות את המיקום והגבולות של הנקשטרה. כל נקשטרה מכסה 13 מעלות ו20 דקות מ360 המעלות של הזודיאק. הירח שוהה בכל נקשטרה בערך יום אחד. בספרות האסטרולוגית של הודו משתמשים במיקום זה של הירח בנקשטרות כדי לקבוע ימים שמתאימים מבחינת האיכות האנרגטית שלהם לסוגים שונים של פעילות. בנוסף לכך נהוג לבדוק התאמה אסטרולוגית בן בני זוג דרך בדיקת האיכויות השונות של הנקשטרה שבה הירח שלהם נמצא בשעת הלידה.
כל נקשטרה מתאפיינת בתכונות מסוימות וקשורה לדווה או לחוק טבע שמייצג אנרגיה ופעילות מסוימת. בנוסף לכך כל נקשטרה קשורה לאחת משלושת הגונות (סאטווה, ראג'אס וטמאס) ושלושת הדושות (ווטה, פיטה וקאפה)

שיטה שונה לחלוקת הבתים

האסטרולגיה ההודית משתמשת באופן מסורתי בשיטה אחת לחלוקת 12 הבתים של המפה האסטרולוגית. שיטה זאת נקראת "שיטת הבתים השווים". שבה כל בית משתרע תמיד על 30 מעלות. בניגוד לכך באסטרולוגיה המערבית קיימות שיטות רבות לחלוקת קווי האורך והרוחב של כדור הארץ כדי ליצור את החלוקה לבתים. כשמחשבים את המפה האסטרולוגית בשיטה ההודית קובעים קודם כל את המזל העולה הוא הופך לבית הראשון במפה. כל שאר הבתים עוקבים אחרי המזל העולה בצורה מסודרת במקטעים של 30 מעלות עד לבית 12 ולמזל ה12.

15 וורגות (מפות משניות)

האסטרולוגיה ההודית מחלקת את המסלול השנתי המדומה של השמש ל15 חלוקות נוספות. כך שבסך הכול קיימות בשיטה זאת 16 מפות אסטרולוגיות שונות שאינן קיימות באסטרולוגיה המערבית. מפות אלו נקראות וורגות וכל אחת מהן מספקת אינפורמציה ספציפית על תחומי חיים שונים (כמו מקצוע, הצלחה, ילדים, חיים קודמים, בריאות, חינוך ועוד).

דרך בדיקת הוורגות השונות ניתן גם לקבוע את החוזק הכללי של הפלנטות. כשפלנטה נעלה או נמצאת בבית שלה בוורגות רבות היא תהיה גם מאד חזקה במפת הלידה הרגילה.

הבנת הקארמה והגשמת הדארמה.

האסטרולוגיה המערבית מתמקדת בעיקר בניתוח פסיכולוגי של האישיות. השיטה ההודית עוסקת גם במבנה הנפשי של האדם אולם בנוסף לכך היא מתארת ומסבירה בצורה עמוקה את הקארמה שכל אחד מאיתנו מביא מחיים קודמים ואת הייעוד האמיתי שלנו (דארמה) בחיים הנוכחיים. הבנה זאת מאד חשובה ויכולה לסייע לנו לשפר נטיות פנימיות ודפוסי התנהגות בעייתיים שנובעים מרשמים חבויים שאנו נושאים עמנו מחיים קודמים. וברגע שנעשה זאת נוכל להגשים את הדארמה שלנו ביתר קלות בחיים הנוכחיים.

תחזיות לעתיד

האסטרולוגיה המערבית מבססת את התחזיות שלה בעיקר על הקידומים או הטרנזיטים כלומר על מצב הכוכבים ברקיע. באסטרולוגיה ההודית משתמשים בטרנזיטים אולם הם מספקים אינפורמציה רק על 25% מכלל ההשפעות הפלנטאריות שקיימות במפת הלידה. המערכת המתמטית המרכזית באסטרולוגיה ההודית שעליה מבססים את התחזית האסטרולוגית נקראת "ווימשוטארי דאשה". מערכת זאת מחלקת את החיים לתקופות כוכבים שכוללות חלוקה עיקרית (מהדאשה) וארבע תת חלוקות נוספות של תקופות כוכבים שמתחילות מלידת האדם ומסתיימות בגיל 120. שיטה זאת מספקת לאסטרולוג כ50% מהאינפורמציה שנחוצה כדי לתת תחזיות אסטרולוגית מדויקות והיא מיושמת באופן אינדיבידואלי לכל אדם בהתאם למפת הלידה שלו. בנוסף לשיטת הווימשוטארי דאשה ולקידומים מתייחסים בתחזית האסטרולוגית למפה אסטרולוגית שנתית שנקראת "וורשפאל". מפה זאת נבנית על בסיס מפת הלידה של כל אדם ומספקת את 25% הנותרים מהאינפורמציה שנחוצה כדי ליצור את התחזית אסטרולוגית.

מניעת הסבל שעדיין לא הופיע

האסטרולוגיה המערביות והודיות שונות גם מבחינה מעשית. הדגש באסטרולוגיה ההודית הוא על מניעת סבל ובעיות שעדיין לא הופיעו. רעיון זה של מניעה מבוסס גם על אחת הסוטרות של מייסד שיטת היוגה פטאנג'אלי, שאומר "היים דוקאם אנאגאטם" יש למנוע את הסבל שעדיין לא הופיע. קריאת מפה לפי השיטה ההודית נעשית על ידי חישובים מתמטיים שמסייעים לאסטרולוג לדעת באילו תקופות עלולות להיווצר השפעות שליליות בחיי האדם ובהתאם לכך הוא יכול להמליץ על דרכים שונות למניעתן שלקוחות מהמסורת הוודית העתיקה. דרכים אלו כוללות שימוש באבני חן מתאימות, שמיעת מנטרות וטקסים וודים עתיקים שאמורים לנטרל השפעות שליליות ולחזק השפעות חיוביות בכל תחומי החיים.