12 המזלות

מזלות אסטרולוגיה

12 המזלות

מזלות אסטרולוגיה

סימני המזלות באסטרולוגיה ההודית זהים לשתים עשרה המזלות של האסטרולוגיה המערבית אולם השיטה ההודית מוסיפה לתיאורם המקובל איכויות נוספות הקשורות למדע הרפואה ההודי העתיק (איור- וודה) ולעקרונות כללים המופיעים בפילוסופיה הוודית.

השיטה ההודית מדגישה את העובדה שהפלנטות השונות מייצגות איכויות אנרגטיות הקימות בטבע ואחראיות לתחומים קארמתיים מסוימים. סימני המזלות מיצגים את השדה שבו הפלנטות פועלות. כל פלאנטה, מלבד השמש והירח, שולטת בשני מזלות בגלגל המזלות ומבטאת את אנרגיה המוקרנת ממנה בצורה שלמה דרך שני מזלות אלו.

זכר ונקבה

המזלות האסטרולוגים מחולקים לפרדיים וזוגיים ומופיעים בצורה עוקבת כאשר טלה הנו פרדי, שור זוגי וכו. המזלות הפרדיים הנם חיובים, זכריים ופעילים. הם מבטאים אנרגיה שיכולה להתבטא באופן דינאמי בכיוון חיצוני של החיים. מזלות אלו קשורים יותר לאיכות הפעילה של השמש.

המזלות הזוגיים הנם שלילים, נשיים וסבילים האנרגיה שלהם מופנמת וחבויה, הם נוהגים לפעול מעבר לקלעים וקשורים לאיכות סבילה של הירח. באופן כללי הפלנטות חזקות יותר במזלות פרדיים והשפעתם מאפשרת לאדם להשיג יותר בתחום המעשי של החיים.

כל פלנטה (חוץ מהשמש והירח) מביעה איכות פעילה וסבילה. כך לדוגמה מאדים כשליט של מזל טלה מביע אנרגיה חיובית, פעילה וכשליט עקרב הוא מביע אנרגיה שלילית, סבילה.

חיוביות ושליליות זאת אינה קשורה כאן לערך טוב או רע. החלק השלילי של הכוכב מציין רק שהוא נמצא בחלק ממסלולו בו הוא אוסף אנרגיה קוסמית מהיקום והחלק החיובי מראה את החלק בו הוא משחרר את האנרגיה הזאת ליקום.

המזלות אינם קיימים בנפרד מהפלנטות כך לדוגמה מזל טלה מייצג רק את האנרגיה המתועלת על ידי מאדים בהיבט החיובי של מסלולו ואילו מזל עקרב מציין אנרגיה שלילית שמתבטאת מהייבט השלילי של מסלולו.

תכונות הסימנים והגונות

הפילוסופיה ההודית מתארת את שלושת הגונות: סאטווה, רז'אס וטמאס, איכויות אנרגטיות או כוחות האחראים לכל הפעילות בטבע. המילה גונה נובעת מהשורש "גון" שפירושו להרבות. צרופים שונים של הגונות יוצרים את השינוי והריבוי בבריאה.

כאשר הגונות מתבטאות ויוצרות את הבריאה כל אחת מהם מייצגת הבט או כוח נפרד של המציאות הפיזית. סאטווה קשורה לטוהר וליצירה המכוונת לגדילת התודעה ולרגיעה מנטאלית, טמאס מייצגת חוסר פעילות, התנגדות, צמצום ואי-טוהר ורג'אס מביעה עיקרון פעיל היוצר קארמה והמאזן בין סאטווה לטאמס.

כל מזל אסטרולוגי שייך לאחת משלושת התכונות הבאות: קביעות, ניידות, ודו-תכליתיות.

תכונות אילו מתייחסות לדרך בה האנרגיה מכוונת בחיים ומשתקפות לעיתים בתכונות האופי של האדם. המזלות הניידים מצביעים על פעילות ושינוי וקשורים לרג'אס. כשמזלות אלו מקבלים השפעות שליליות במפה (עקב מיקום בבתים בעייתיים או כתוצאה מהיבטים שלילים של כוכבים אחרים) הם יכולים ליצור הפרעות, סערות רוחות ופעילות אינטנסיבית תכופה מידי.

המזלות הקבועים מצביעים על יציבות וקביעות, הם מייצגים יסוד חומרי הנותן המשכיות ועקביות וקשורים לטאמאס. מזלות אלו קשורים לאמונה חזקה ויציבות גבוהה. כאשר מזלות אלו מקבלים השפעות שליליות הם עלולים ליצור עקשנות רבה, רכושניות, וחוסר יכולת לקבל דעות שונות .

המזלות הדו תכליתיים מצביעים על אנרגיה חולפת, בלתי יציבה ובלתי מכוונת, הם מייצגים מצב מעודן היכול לשנות דברים בצורות שונות. מזלות אלו קשורים לסאטווה מאחר והם תורמים רבות לפיתוח פעילות מנטאלית מעודנת שקשורה לגונה זאת. כאשר הם מקבלים השפעות שליליות הם עלולים ליצור פעילות מנטאלית אינטנסיבית מידי, דאגות והתמקדות עצמית מוגזמת.

חמשת היסודות

כל מזל קשור לאחד מארבעת היסודות: פריטווי (אדמה), ג'אל (מים), טג'אס (אש) וואיו (אויר).

מזלות האדמה מצביעים על סדר, מעשיות ויכולת להתבטא בתחום החומרי של החיים.

מזלות המים קשורים לתחום הרגשות ולעיתים קרובות מעניקים אהבה, חיבה והצמדות רגשית.

סימני האש מראים על רצון חזק, אמביציה, כושר החלטה, הבחנה אינטלקטואלית, וחשיבה ביקורתית.

מזלות האוויר מציינים תנועה ושינוי המתרחשים בדרך כלל ברמה המנטאלית.

שלושת הגונות

איור וודה, מדע הרפואה הוודי דן בשלושה דושות ווטה, פיטה וקאפה: כוחות בסיסים המכוונים את הפעילות הפיזית והפסיכולוגית של האדם. ווטה מייצגת את יסוד האוויר והחלל בגוף וקשורה לתנועה ולתפקוד מערכת העצבים. פיטה קשורה ליסוד האש והמים ואחראית לחום ולחילוף חומרים. קאפה קשורה ליסוד המים והאדמה ולמבנה הגוף וליציבותו. איור וודה שואפת ליצור איזון בן שלושת הדושות. ניתן לשייך את המזלות האסטרולוגים לגונות השונות והדבר מסייע לאתר חוסר איזון ובעיות רפואיות שונות הקיימות במפה האסטרולוגית.

לקבלת פירוט על סימני המזלות יש ללחוץ על המזל בטבלה הבאה:

טלה

טלה

שור

שור

תאומים

תאומים

סרטן

סרטן

אריה

אריה

בתולה

בתולה

מאזנים

מאזניים

עקרב

עקרב

Missing image

קשת

גדי

גדי

דלי

דלי

דגים

דגים