שלושת הדושות

פרוש המילה דושה הוא תכונה. איור וודה טוענת כי כל תפקוד גופני קשור לשלושה דושות: ואטה, פיטה וקאפה, עקרונות בסיסים שקיימים גם בטבע והאחראיים לכל הפעילות הפיזיולוגית. כל אחת מהדושות קשורה ליסודות שונים הפועלים בגוף וביקום כולו. דושות מאוזנות מאפשרות לאדם ליהנות מבריאות טובה ואילו חוסר איזון בתפקודם אחראי לכל הבעיות הרפואיות.

ואטה

ואטה הינה הדושה שקשורה לכל התנועה בגוף ובמערכת העצבים. משמעות המילה ואטה היא "זאת שמניעה דברים" . ואטה מניעה את שתי הדושות האחרות ולכן היא נחשבת לחשובה ביותר. ואטה מנתבת תחושות שונות שמתקבלות מאברי החושים, היא אחראית לכניסת אוויר אל הריאות ויציאתו החוצה, לתנועת הדם במערכת התאית ולמחשבות שעוברות במוח.

ואטה נמצאת בגוף במוח ובמערכת העצבים וכן במעי הגס. היא קשורה לחוש המגע ולשמיעה. ומתאפיינת בקלות, חספוס, יובש וקור.

טיפוסי ואטה בדרך כלל רזים, הגוף מתאפיין בחוסר סימטריות כמו לדוגמה בשיניים, הגידים בולטים והעור יבש. קצוות הגוף (כמו אף, מרפקים או סנטר) מחודדים.

כשואטה מאוזנת היא יוצרת: שמחה וחיות, רוח בעירה וערנית שמאפשרת קליטה מהירה, וסקרנות בריאה. ואטה מאוזנת מאפשרת התלהבות מדברים ומרעיונות חדשים, דיבור רהוט, תפקוד טוב של המעיים ודרכי השתן, דמיון מפותח, שינה טובה שמסייעת לבריאות, אופטימיות, הרגלים קבועים והיווצרות נורמאלית של הרקמות.

כשואטה לא מאוזנת היא יוצרת: חוסר מנוחה, חוסר יציבות, זיכרון חלש שגורם לחוסר יכולת לעכל מידע, שינה לא סדירה, עייפות, עצירות, חרדות פחדים ודאגות. רזון, עור כהה ויבש, קור ברגלים ובידיים, כאבי ראש, הפרעות במחזור, נפיחות וגזים.

גורמים שמוצאים את מאיזון הם: מאמץ רב, עייפות והתרגשות, דיכוי דחפים טבעיים (כמו רעבת צמא, שינה והליכה לשרותים). סדר יום לא קבוע. הליכה לישון מאוחר (אחרי השעה עשר בלילה), אוכל יבש וקר עם הטעמים חריף, מר ומצמת, מזג אויר קר ויבש, פעילות מנטאלית רבה, דיבור רב, נסיעה, תאונות או פציעות וצום.

גורמים שמאזנים ואטה: אוכל חם ושמנוני, טעמים מלוחים, מתוקים וחמוצים. עיסוי איור וודי בשמן סומסום, הליכה לישון בשעה מוקדמת (רצוי לפני 22.00). שתייה חמה. מנוחה, חום וטיפולי פאנצ'ה קארמה.

פיטה

פיטה קשורה ליסוד האש ולחילוף החומרים בגוף. פיטה מתאפיינת בחום, חריפות, חומציות ומעט נוזליות.

היא נמצאת בגוף בקיבה, במעי הדק ובכבד (שם יש את ריכוז החום הגבוה ביותר בגוף) וכמו כן בטחול ובלבלב. פיטה קשורה גם לראיה ולרגשות.

טיפוסי פיטה הינם בדרך כלל אנרגטיים שאוהבים פעילות אינטנסיבית. מבנה הגוף שלהם שרירי ובדרך כלל אין להם שיער רב על הגוף. אנשים אלו יכולים לאכול יותר מבלי להשמין. אולם במצב לא מאוזן הם צוברים כעסים ותסכולים ואז הכבד שלהם נחלש והם יכולים להשמין עקב חולשת הכבד והצטברות שומנים. טיפוסי פיטה לא מסתדרים עם מזג אויר חם.

פיטה מאוזנת יוצרת : טבע אוהב וחם, סיפוק עצמי, עיכול מאוזן, אינטלקט ודיבור חד, אנרגיה גבוהה, כושר מנהיגות, איזון גופני במנגנון הצמא והחום, עור בוהק. אנשים אלו מאד אחראיים ומסורים. הם בעלי חוש אסתטי מפותח, נקיים ומדויקים.

פיטה לא מאוזנת יוצרת: מחלות עור, אולקוס, צרבת, דלקות, שער מאפיר או מקריח בגיל צעיר, רגזנות וחוסר סבלנות, פרפקציוניזם, ביקורתיות, חום בגוף, בעיות בעיכול, בעיות בשינה.

גורמים שמוצאים את הפיטה מאיזון הם: שינה בשעה מאוחרת (אחרי 22.00). מזון חם מידי, חמוץ, חריף ומלוח. חום, שמש והמצאות ליד אש. יוגורט, פשתן, כעס שנאה, קנאה ותאווה.

לחץ זמן, פעילות יתר ועבודה מרובה. דילוג על ארוחות, אלכוהול ועישון.

גורמים שמאזנים פיטה: מזון קר שכולל את הטעמים מתוק (לא סוכר) מר ומצמת. גה'י (חמאה מטוהרת) עיסוי איור וודי בשמן קוקוס או בשמן זית. הליכה לישון לפני 22.00. צפייה בשקיעה, מזג אויר קריר, שחייה, וטיפולי פאנ'צה קארמה.

קאפה

קאפה קשורה ליסוד האדמה והמים ולמבנה הגוף. קאפה מעניקה תמיכה ויציבה לגוף וכמו כן מעניקה לו יציבות פסיכולוגית. טיפוסי קאפה הינם מלאים יותר משני הטיפוסים האחרים. הם חזקים, שקטים ומקרינים אומץ, הדרת כבוד, ותחושה שיש על מי להישען.

קאפה מתאפיינת בקור, שמנוניות, יציבות, איטיות ומתיקות.

קאפה מאוזנת יוצרת : אנשים מלאי חיים, חביבים ונעימי הליכות, נדיבים וסלחנים, יציבים. גוף חזק בעל פרופורציות נכונות, פרקים תקינים, מערכת חיסונית טובה, זיכרון טוב ואומץ לב.

קאפה לא מאוזנת יוצרת: עצלות, עמימות וכבדות, עור שמנוני וחיוור, אלרגיות ואסתמה, עיכול חלש, נטייה להשמנה, רכושנות, שינה רבה מידי, דיכאון, חוסר יכולת לשנות דברים, היווצרות של ציסטות וגידולים אחרים.

גורמים שמוצאים את הקאפה מאיזון הם: קימה מאוחרת בבוקר (אחרי 6.00), אכילת יתר, מזון לא טרי, כבד, שמנוני מידי, קר, מתוק, חמוץ ומלוח. חוסר תרגול גופני, גיוון מועט בחיים, מזג אויר קר ורטוב, שינה אחרי האוכל, שינה בזמן היום ומוצרי חלב.

גורמים שמאזנים קאפה: מזון חם שכולל את הטעמים: חריף, מר ומצמת. דבש, תרגול גופני חזק ואינטנסיבי. עיסוי איור וודי בכפפות משי, פעילות מוגברת, קימה לפני שש בבוקר.