איך מונעים סכנה שעוד לא הופיעה

טקסים לנטרול השפעות שליליות

מתוך "לאשה"/ מיסטיקה. מאת: בתיה מלמד

רוצים לדעת? תצטרכו להתעמק באסטרולוגיה ההודית.
מוטי שפי, מומחה בתחום, מסביר מהם חוקי הקארמה, כיצד הם מלווים אותנו בכל גלגולינו, מהו תפקידם של הכוכבים במערכת הזאת, ואיך מחזקים את השפעותיהם החיוביות, מנטרלים את השליליות וזוכים בחיי אושר.
שנים לאחר שהאסטרולוגיה המערבית התנחלה בלב הקונסנזוס, וכמעט כל אחד מאיתנו יודע לדקלם את משמעות מזל השמש ומזל האופק שלו, מגיעה אלינו האסטרולוגיה ההודית ומציעה תפיסת עולם שונה לחלוטין.
בכתבים הוודים (כתבי הקודש ההודים העתיקים) מוגדרת מטרת האסטרולוגיה ההודית במלים: "איים דוקאם אנאגאטם" ובעברית: "יש למנוע את הסכנה, שעדיין לא הופיע".
כדי להבין מה אומר המוטו הזה, מסביר האסטרולוג מוטי שפי, מומחה בתחום, צריך להבין שהאסטרולוגיה ההודית עוסקת בעיקר בתחזיות על העתיד ובמתן אמצעים מעשיים לנטרול ההשפעות השליליות של הכוכבים מלכתחילה".

שפי, רווק בן 47, נולד בארץ, בזמן הצבא למד מדיטציה טרנסנדנטאלית ויומיים לאחר השחרור נסע לשוויץ וסיים שם קורס למורים בתחום.
בשנת 80 חזר לארץ, לימד מדיטציה ובמקביל סיים תואר בפילוסופיה יהודית וכללית באוניברסיטת תל-אביב. לאחר מכן נסע לארצות-הברית מתוך כוונה להישאר שם כחודשיים ולהשתלם בתעופה יוגית, אך בדיעבד התברר שהייתה זו תחילתו של מסע מרתק בן כעשרים שנה ברחבי העולם.
הוא שימש כמדריך בהולנד, בארה"ב ואפילו באזורים שונים בהודו, שם לימד מדיטציה והירצה על הכתבים הוודים העתיקים. במסגרת זו התוודה את האסטרולוגיה ההודית, התאהב בתחום והתמחה בו.

מה המיוחד בתורה הזאת?

"התפיסה שיש חוקים מסוימים בבריאה, הנקראים חוקי הקארמה. חוק הקארמה אומר בפשטות שאנחנו קוצרים בדיוק את מה שזרענו. כל פעולה שלנו יוצרת תגובה מסוימת, שחייבת לחזור אלינו. אם אנחנו זורעים זרע של עץ תפוחים, יגדל לנו עז תפוחים ולא עץ אגסים. אם אנחנו מחייכים לאנשים, ההשפעה החיובית שהרעפנו על הסביבה חוזרת אלינו, וכך קורה כמובן גם אם אנחנו כועסים.

"משמעות המילה קארמה היא "פעולה ותגובה", הרעיון הוא שהחוק הזה הוא אינסופי: כשאנחנו נולדים, אנחנו כבר נושאים זרעים קארמיים שצברנו בגלגולים קודמים, כאשר אנו עוזבים את גופנו, נפטרים מהעולם, ויש כל מיני דברים שלא הצלחנו להגשים בחיים שהיו לנו, אנחנו ניוולד שוב עם רשמים של אותן שאיפות בלתי מוגשמות, מטרת האדם היא להגיע לגלגול מסוים, כשהוא השלים את כל הקארמה שלו, במצב הזה הוא חווה אהרה, כלומר מצב אחדותי.

מהו מצב אחדותי?

"התגובות שלנו בהווה הן בדרך כלל תוצאה של פעולות וחוויות שלנו בעבר. לכן תגובות אלה הן למעשה לא טבעיות. הן לא האני האמיתי שלנו, לא נובעות מרשמים חבויים שטמונים בנו מגלגולים קודמים. המצב האחדותי הוא זה שבו האדם הצליח להשתחרר ממלכודת התגובות הללו ולהיות חופשי ".

מהו מקומה של האסטרולוגיה בתפיסה הזאת?

"האסטרולוגיה ההודית מבקשת להבין את המערכת הקארמית, שהאדם נולד בה. ה'רישים' (ה'רואים') ההודים הקדומים אמרו, שחייב להיות בטבע איזשהו כלי שבאמצעותו חוזרות ההשפעות הקארמיות אל האדם, ולדעתם הכלים האלו הם הכוכבים. במילים אחרות: הכוכבים הם הסוכנים שמחזירים לאדם את ההשפעות הקארמיות, כאשר כל כוכב אחראי לתחום קארמי מסוים".

איך זה עובד?

"אם למשל, בחיים מסוימים הייתי מורה, לימדתי אנשים והייתי טוב בזה, אזי יצרתי קארמה חיובית בתחום של הידע והיא שייכת ליופיטר, שנקרא בסאנסקריט גורו, כלומר המורה. במקרה כזה, כאשר אני נולד שוב, סביר להניח שגורו (יופיטר) ימוקם במקום טוב במפת הלידה שלי ויחזיר אלי קארמה חיובית בחיים האלה.

"באותו אופן, לכל כוכב יש תחומי אחריות קארמטיים מסוימים, למשל ונוס (שוקרה) קשור, בין השאר, לאסתטיקה, אמנות, יופי, סקס ובושם. מרקורי (בודאה) שייך לפעילות אינטלקטואלית, לתקשורת ויכולת להביע ידע, והשמש (סוריה) מעידה על חום הגוף, שהוא נתון משמעותי ברפואה ההודית, ועל מצב מערכת העיכול.

"מפת הלידה ההודית מבוססת על התפיסה, שאם יש לנו יכולת להסתכל על זרע נובט ברמה העדינה ביותר, נוכל לראות כבר ברגע הנביטה את כל ההיסטוריה העתידית של העץ. בדומה לכך, ברגע שאדם נולד, נמצאים הכוכבים ברקיע במקומות מסוימים, ועל פיהם ניתן לראות כל ההיסטוריה העתידית שלו".

הכל צפוי?

"הכל צפוי, אבל הרשות הנתונה קיימת, במפת הלידה אנחנו רואים את הנתיבים הקארמטיים של האדם ומאבחנים אילו בעיות צפויות לו בתקופה זו או אחרת של חייו. אבל באותה מפה יש לנו גם את האמצעים, שבהם ניתן להשתמש כדי לכוון את הקארמה לאפיקים חיוביים ולמנוע את הקשיים העתידיים הללו".

מהם אותם האמצעים?

"יש רבים. אני אתאר את שלושת האמצעים העיקריים. הראשון הוא שימוש באבני חן. בדרך כלל אנחנו מכירים שיטות, שבהן ממליצים על אבני חן בהתאם לחודש הלידה או למטרה שאותה רוצים להגשים. השיטה ההודית שונה, כי מפת הלידה נותנת לנו קריטריונים מדויקים מאד לבחירת האבן. ראשית אנחנו בודקים איזה כוכב צריך חיזוק, ועל-פי זה נדע מהי האבן המתאימה. בנוסף לכך, אנחנו מתייחסים גם אל הגודל הרצוי של האבן, האצבע שעליה יש לענוד אותה, החומרים שמהם צריך לשבץ אותה ואפילו היום והשעה, שבהם עלינו להתקשט בה. האמצעי השני הוא הקשבה למזמורים וודים עתיקים, שנבחרים בהתאמה אישית לפי מפת הלידה, והאזנה להם יוצרת איזון בכוכבים של האדם.

"והאמצעים השלישי, שהינו החשוב והעוצמתי ביותר הוא ה'יאגיה'. מדובר בטקס שבמהלכו יושבים כעשרים-שלושים מלומדים הודים סביב מעין מזבח עם אש, ומזמרים את שם האדם הרוצה לשנות את חייו, וכן את תאריך לידתו ונתונים שונים ממפת הלידה שלו. תוך כדי כך הם מוסיפים לאש חומרים הקשורים לאיזון או לריכוך ההשפעות השליליות של הכוכבים הרלוונטיים.

"בדרך זאת הם יוצרים מעין 'קרן לייזר' שמנותבת אל האדם שהזמין את היאגיה. זהו הכלי היעיל ביותר לנטרול השפעות שליליות ולחיזוק השפעות חיוביות. ההשפעה של הטכס הזה מדהימה. וניתן להזמין בהודו טקס כזה בעבור כל מי שזקוק לו, אפילו אם הוא נמצא בארץ אחרת. קיימות יאגיות למטרות שונות, כמו למשל לנישואים, לבריאות או להצלחה כלכלית".

עד כמה האסטרולוגיה פופולרית בהודו עצמה?

"בכל אזורי הודו מקובל מאד ללכת לאסטרולוג. ההודי פונה לקריאת מפה כמי שהולך לרופא לאבחון של הבעיות ולקבל פתרונות בכל תחומי החיים.
"אחד הענפים האסטרולוגים היותר פופולריים שם הוא בדיקת ההתאמה בין המפות של בני זוג עתידיים, ואם הם מתאימים, נהוג שהאסטרולוג הוא שקובע את המועד שבו רצוי שיתחתנו.
"לאסטרולוגיה ההודית קוראים בסנסקריט 'גיוטיש', כלומר אור. היא נקראת בשם זה, משום שבאמצעות האור שהיא מטילה היא מספקת הבנה ברורה על חיי האדם ועל הדרך שתוכל להובילו למיצוי מלוא היכולות הרוחניות והחומריות שלו".