טיסת פנים

מתוך NRG / ניו-אייג'

אנשים סביבי רעדו, רטטו והחלו לקפץ כצפרדעים. מוטי שפי למד בשנות ה-70 מהמהרישי מהש יוגי כיצד לרחף באוויר. על סוטרת התעופה

מורים רוחניים רבים הצהירו לאורך ההיסטוריה כי אותם הכישורים המיוחדים (סידהים) שמוזכרים בספרות הוודית, כמו למשל יכולת לראות את העבר והעתיד או לוויטציה – ריחוף באוויר, אינם חשובים כדי לפתח מצבי תודעה גבוהים. יש כאלו שאף הרחיקו לכת וטענו שהם מסוכנים ועלולים לגרום למתרגל לסטות מהדרך הרוחנית ולהתמקד בהיבטים חיצוניים, שטחיים של החיים.

מהרישי מהש יוגי לעומת זאת העניק דגש רב לתרגולים אלו ואף טען כי הם מאיצים את ההתפתחות הרוחנית. הוא הסביר כל חוקי הטבע קיימים בשדה התודעה הטהורה וכי באמצעות תרגול הסידהים ניתן להחיות ולפתח ערוצים חדשים של תפיסה והבנה המקדמים את פיתוח התודעה. בשנת 1976 מהרישי החל ללמד קבוצות של מורים למדיטציה את תוכנית הסידהים של המדיטציה הטרנסצנדנטאלית ועד היום עשרות אלפים למדו את הטכניקות הללו בכל העולם.

מהארישי מהש יוגי

מהארישי מהש יוגי

זה צפרדע?

בסוף 1978 השתתפתי בקורס בינלאומי למורים למדיטציה טרנסצנדנטלית שהתקיים במשך ארבעה חודשים בלייזן, עיירה ציורית קטנה באלפים השוויצרים. בקורס השתתפו 50 איש מ-12 מדינות. את רוב היום העברנו בלימודים אינטנסיביים עם הפסקות בבוקר ואחר הצהרים לתרגול מדיטציה, אבל כולנו חיכינו בקוצר רוח לתוכנית הסידהים.

בפגישות הראשונות קיבלנו סוטרות (נוסחאות) שונות שמהרישי בחר מהפרק השלישי של היוגה סוטרה של פטנג'אלי. הסוטרות שקיבלנו היו מיועדות, בין השאר, להגביר את יכולות הקליטה של החושים, לחזק ערכים אוניברסאליים ומידות טובות כמו חמלה כלפי כל היצורים החיים, לפתח יכולת לדעת את העבר והעתיד או להכיר מתוך עצמנו את מבנה היקום ואת תנועת הכוכבים. בימים הראשונים של תרגול הסוטרות לא חוויתי את ההתנסויות הספציפיות שפטנג'אלי דיבר עליהן אולם שמתי לב שבעת תרגול המדיטציה אני חווה הרבה יותר שקט ואי מוגבלות פנימית. אחרי מספר שבועות התבשרנו שסוף כל סוף הגיע הזמן לקבל את "סוטרת התעופה" שאמורה להיות החזקה ביותר.

לאחר שקיבלנו את הטכניקה שקענו במדיטציה ואחרי כעשרים דקות התחלנו לתרגל. אחרי מספר דקות שמעתי רעשים משמאלי. פתחתי מעט עיניי וראיתי את אחד הבחורים האמריקאים שהיו בקורס רועד ורוטט ומתחיל לקפץ במקום בצורה שהייתה דומה קצת לקפיצות צפרדע. מספר אנשים מסביבו החלו גם הם לרעוד ולנוע מסביב בקפיצות דומות. מבחינה ויזואלית לא היה בקפיצות שלהם משהו שהזכיר תעופה או ריחוף באוויר אולם החיוך הרחב והבעת
האושר שהייתה נסוכה על פניהם נראתה לי מאוד אמיתית. הרגשתי קצת מתוסכל על כך שאני לא חווה דברים דומים אולם ניסיתי להתעלם מכך ולהמשיך בתרגול. למחרת בבוקר קמתי מוקדם מהרגיל, תרגלתי בחדרי יוגה וירדתי אל אולם המדיטציה. לאחר כשעה של תרגול מדיטציה וסוטרות, פעמון צלצל וסימן את התחלת תרגול סוטרת התעופה. אחרי כמה רגעים של תרגול הרגשתי שאנרגיה חזקה מתחילה לנוע בגופי. התחושה התגברה והתעצמה ושמתי לב שאני מתחיל לרעוד ובמקביל חווה זרמים של אושר שהתחילו בתחתית הגב והמשיכו לעלות לאורך חוט השדרה. לפתע מצאתי את עצמי מקפץ ממקום למקום בקפיצות מהירות, הרגשתי בבירור שגופי נע מעצמו מבלי שאצטרך להשקיע בכך מאמץ כלשהו. ככל שהזמן עבר תחושת האושר שחוויתי הלכה והתחזקה ולבסוף, כשנשכבנו לנוח, הרגשתי רגיעה ושקט טוטאליים.

באותו ערב מהרישי שוחח איתנו בטלפון. הוא ביקש לשמוע על התנסויות שהיו לנו בעת תרגול סוטרת התעופה ולאחר שכמעט כל המשתתפים דיווחו על התנסויות בזרמי אושר חזקים הוא אמר:

"שוב ושוב אנו שומעים על כך שאלו המתרגלים את טכניקת הסידהי של התעופה היוגית חווים גלים של אושר מכיוון שהאדם הפנימי הינו כולו אלוהי, והאלוהי הינו כולו אושר עליון. כשהרוח מתפקדת מרמה אלוהית זו המתאפיינת באושר עליון, היא לא רק נתמכת על ידי חוק הטבע אלא מבעבעת באושר, ואיכות זאת מתחילה להתבטא בכל תחומי החיים. היא מאפשרת לחיים להיהפך ליותר רגועים ותכליתיים ולפעילות להיות יותר דינאמית, יעילה ושמחה".

אי מוגבלות פנימית

מהרישי הדגיש שהתנאי הראשוני להצלחה בתרגול הסוטרות ובפיתוח הסידהים הוא לתרגל מדיטציה ולהתנסות בסמאדהי, מצב של תודעה טהורה. במצב זה הפעילות המנטאלית מפסיקה לגמרי והמתרגל חווה מצב שבו התודעה פתוחה רק לעצמה במצב של אי מוגבלות פנימית. לאחר מכן ניתן, באמצעות טכניקה שפטנג'אלי מכנה סאנימה, להפעיל את השקט של הסמאדהי דרך שילובו עם מיקוד רוחני (דארנה) ועידון טבעי וחסר מאמץ של אותו מיקוד במדיטציה (דיאן).

כל פעילות שלנו יוצרת רשמים חבויים (סאמסקרות) ששבים ועולים כשחוויות הדומות לאלו שיצרו אותן חוזרות ומופיעות בחיינו. רשמים חבויים אלו מונעים מאיתנו לפעול בצורה טבעית בהתאם "לכאן ועכשיו". תרגול הסידהים מתבצע על בסיס ההתנסות במצב השקט וחסר הגבולות של הסמאדהי ולכן הוא אינו כרוך בהוצאת אנרגיה ואינו יוצר עייפות. בעת תרגול הסדיהים לא נוצרים רשמים חבויים חדשים. תרגול הסוטרות מעמיק את ההתנסות בסמאדהי, מאפשר לנו להגשים שאיפות שונות ומסייע להפעיל את השקט הטרנסצנדנטאלי שאנו חווים במדיטציה ולהפכו למציאות קבועה שממשיכה ללוות אותנו גם בשעה שאנו עסוקים בפעילות יומיומית רגילה.

כמו לצבוע בד בצבע צהוב

ביסוס מצב קבוע של תודעה טהורה או סמאדהי דורש מעבר שיטתי בין ההתנסות בסמאדהי לפעילות דינאמית. כדי להמחיש מצב זה מהרישי משתמש בדרך שבה היו נוהגים בהודו בתקופה הקדומה לצבוע בד לבן בצבע צהוב. הבד היה ניטבל בצבע וניפרש מול קרני השמש, שגרמו כמובן לדהיית רוב הצבע. תהליך זה, שלכאורה מנוגד לביסוס קבוע של הצבע בבד, חזר על עצמו שוב ושוב, השמש גרמה כל פעם לדהיית הצבע אולם הצבע המועט שנותר בבד לאחר החשיפה לשמש נישאר שם בקביעות. בהקבלה ניתן לומר שכדי לבסס בקביעות את השקט שנחווה במדיטציה מומלץ לתרגל פעמיים ביום, בבוקר ובערב, ולאזן את השקט שנחווה במהלך המדיטציה עם פעילות יום יומית רגילה. בטכניקות של הסידהים אנחנו משתמשים באותו עיקרון על ידי יצירת פעילות המתבצעת מתוך מצב של תודעה טהורה.

על פי הספרות הוודית היכולת להתנסות ולפתח כישורים מיוחדים (סידהים) תלויה בטוהר (סאטווה) הקיים במערכת העצבים של האדם וכמו כן באיכות האנרגטית של התקופה בה אנו חיים. "תוצאות הנובעות מביצוע טקסים וודים וכוחות מיוחדים שמתגלים בבני אדם הינם פירות המופיעים אצל בני האדם באופן פרופורציונלי לתקופה שבה חיים" (מאנו סמירטי 1.84). זו הסיבה לכך שלמרות שאלפי אנשים מתרגלים היום את טכניקות הסדהים וחווים גלי אושר בעת תרגול התעופה היוגית עדיין לא שמענו על אנשים שאכן מרחפים ונשארים באוויר.

"הסידהים", אומר מהרישי הינם למעשה מבחן לרמת הגדילה של ההארה בחיינו מכיוון שהם מדגימים הן את גדילת התודעה והן את התיאום הקיים בין הגוף לרוח. עם גדילת ההארה היכולת לבצע סידהים תגדל באופן אוטומטי. אין זה אפשרי לנתק את הסידהים מהתפתחות מצב ההארה. הארה אינה יכולה להיות שלמה בלי שליטה מלאה בסידהים".