אביב הגיע קאפה בא

מתוך NRG / ניו-אייג'

האיורוודה, הרפואה ההודית העתיקה, מלמדת איך שורדים את האביב ותחלואיו השונים בשלום. מדריך קצר
האביב בפתח. במסורת ההודית האביב נחשב למלך העונות. אמא אדמה מתעוררת, האנרגיה בטבע נעה כלפי מעלה, זרעים נובטים, צמחים צומחים ואנשים מרגישים יותר שמחה ואהבה. עם זאת האביב מביא איתו גם בעיות בריאותיות שונות. רבים סובלים בעונה זאת מרגישות להתקררויות, קדחת השחת ותסמונות אלרגיות אחרות הקשורות להצטברות של ליחה בגוף.

באיורוודה, הרפואה ההודית העתיקה, אחת הדרכים החשובות לשמור על בריאות טובה ולמנוע מחלות היא להגיב בצורה נכונה לשינויים בעונות השנה. הריתמוס הביולוגי שלנו קשור בצורה ישירה לתנועה השנתית של כדור הארץ מסביב לשמש. חודשי השנה משפיעים עלינו דרך גורמים רבים כמו מזג האוויר, אורך היום והצמחייה שמשתנים בהתאם לעונות. כשמזג האוויר משתנה גופנו ומודעותנו עוברים גם הם טרנספורמציה. כשאנו מתעלמים מהשפעות אלו ופועלים בניתוק מאותם כוחות רבי עוצמה המחיר הוא חוסר איזון גופני ומחלות.

אביב הגיע קאפה בא - איורוודה

 

 

 

 

שלוש הדושות

כדי להבין את השינויים הפיזיולוגיים והמנטאליים המתרחשים בעונות השנה יש להכיר תחילה את התיאוריה האיורוודית של שלוש הדושות. פירוש המילה דושה הוא תכונה. לפי האיורוודה כל תפקוד גופני קשור לשלוש הדושות: ואטה, פיטה וקאפה – שלושה עקרונות בסיסיים שקיימים בכל דבר ביקום ואחראיים לכל פעילות פיזיולוגית. כל אחת מהדושות מורכבת מיסודות שונים. ואטה מורכבת מיסוד האוויר והחלל וקשורה לכל התנועה שבגוף ולמערכת העצבים. משמעות המילה ואטה היא "זאת שמניעה דברים". ואטה מניעה את שתי הדושות האחרות ולכן היא נחשבת לחשובה ביותר. ואטה מתאפיינת בקלות, חספוס, יובש וקור. היא מנתבת תחושות שונות שמתקבלות מאברי החושים ואחראית לכניסת אוויר אל הריאות ויציאתו החוצה, לתנועת הדם במערכת התאית ולמחשבות שעוברות במוח. טיפוסי ואטה הם לרוב אנשים רזים.

פיטה קשורה ליסוד האש והמים ולחילוף החומרים בגוף. היא מתאפיינת בחום, חריפות, חומציות ומעט נוזליות. פיטה נמצאת בגוף בקיבה, במעי הדק ובכבד (שם יש את ריכוז החום הגבוה ביותר בגוף) וכמו כן בטחול ובלבלב. פיטה קשורה גם לראייה ולרגשות. טיפוסי פיטה הינם בדרך כלל אנרגטיים ואוהבים פעילות אינטנסיבית. במצב לא מאוזן הם צוברים כעסים ותסכולים ואז הכבד שלהם נחלש והם יכולים להשמין עקב חולשת הכבד והצטברות שומנים. טיפוסי פיטה לא מסתדרים עם מזג אוויר חם.
קאפה קשורה ליסוד האדמה והמים ולמבנה הגוף. קאפה מעניקה תמיכה ויציבות לגוף ולנפש. טיפוסי קאפה הם מלאים וחסונים יותר משני הטיפוסים האחרים. הם חזקים, שקטים ומקרינים אומץ, הדרת כבוד, ותחושה שיש על מי להישען. קאפה מתאפיינת בקור, שמנוניות, יציבות, איטיות ומתיקות.

שלוש הדושות פועלים בגוף וביקום כולו. דושות מאוזנות מאפשרות לאדם ליהנות מבריאות טובה ואילו חוסר איזון בתפקודם אחראי לכל הבעיות הרפואיות.

להימנע מסיאסטה באביב

הכתבים הוודים טוענים שתקופות המעבר בין העונות עשויות ליצור חוסר איזון בדושות ולהשפיע בצורה שלילית על הבריאות. מסיבה זאת מומלץ לבצע בתקופות אלו תהליכי טיהור איורוודיים (טיפולי פאנצ'ה קארמה) וטקסים ודים עתיקים (יאגיות) שנקבעים בהתאם למפה האסטרולוגית של האדם והמיועדים לשפר את הבריאות ולמנוע השפעות שליליות בכל תחומי החיים.

באביב שולטת הדושה קאפה. כאמור, דושה זאת מורכבת מיסוד האדמה והמים והיא זו הנותנת לגוף את המבנה והנפח שלו. הדושה קאפה היא קרה בטבעה ולכן מזג האוויר הקר והרטוב של החורף גורם לה להצטבר בגוף. התחממות שמתחילה באביב מגבירה את החום הפנימי (ומעלה את הדושה פיטה) וגורמת לקאפה שהצטברה בחורף להפשיר, להפוך לנוזלית ולהתחיל לנוע ולצאת מהגוף כליחה. זו הסיבה לכך שאנשים רבים מסתובבים באביב עם נזלות וליחה.

לכן ממליצה האיורוודה מיד עם תחילת האביב לאזן את הדושה קאפה בגוף. איך? ראשית רצוי להתעורר לפני שש בבוקר. שעות אלו הן השעות שבהן הדושה ואטה שולטת (2.00-6.00). התעוררות בזמן זה מומלצת משום שאז מסתנכרנים עם האיכויות החיוביות של ואטה: קלילות, בהירות וחיות. ככל שנשארים במיטה אחרי שש בבוקר כך ההשפעה של קאפה (שמתחילה משש בבוקר וממשיכה עד עשר) תהיה יותר חזקה ותגרום לעייפות וכבדות במשך כל היום. כדי להתעורר מוקדם בבוקר רצוי כמובן ללכת לישון מוקדם ובמידת האפשר לפני עשר בלילה כך שהשינה תושפע מהאיכות הכבדה והיציבה של קאפה )שמתחילה בשש בערב ונמשכת עד עשר). שינה כזאת תהיה עמוקה ומרעננת ותאפשר לנו לקום מוקדם בבוקר רעננים ומלאי חיוניות.

שינה במשך היום מגבירה קאפה ולכן יש להימנע ממנה בייחוד באביב.

עצלנות וחוסר פעילות גופנית מגבירים קאפה ולכן מומלץ באביב להגביר את הפעילות הגופנית ולבצע אותה על בסיס יומי. פעילות גופנית חשובה מאוד בייחוד לטיפוסי קאפה (כלומר למי שקאפה דומיננטית אצלו) הזמן הטוב ביותר לתרגול גופני הוא בזמן שקאפה שליטה (6.00-10.00 ו 18.00-20.00)
בבוקר מומלץ לצאת לצעדת בוקר ולבצע תנוחות יוגה המיועדות להפחית את הקאפה בגוף כמו: ברכה לשמש (סוריה נאמאסקארה), תנוחת הדג, תנוחת הקשת, עמידת כתפיים ועמידת ראש.

פחות שמן ובלי גלידה

עבור רוב האנשים הצעד החשוב ביותר כדי לאזן קאפה הוא בשמירה על דיאטה נכונה. מאכלים כבדים, שמנוניים, מתוקים וקרים מגבירים קאפה ולכן יש להימנע מהם באביב. יש להעדיף אוכל חם הן בטמפרטורה והן מבחינה הטעם. לשם כך מומלץ להוסיף למזון תבלינים מחממים כמו פלפל שחור, ג'ינג'ר, קינמון, שום וכו'.

יש להפחית מוצרים העשויים מסוכר מזוקק ולהחליפם בדבש טהור, בלתי מחומם, שמומלץ באיורוודה (בכמויות קטנות) כדי להוריד את הקאפה. כוס מים חמים עם כפית דבש מצוינת כדי לאזן קאפה באביב (יש להוסיף את הדבש לאחר שהמים מעט מתקררים ולעולם אין לבשל או לחמם אותו מכיוון שהוא ייצור אז איכויות רעילות).

תבלינים המומלצים לשימוש באביב כוללים ג'ינג'ר, פלפל שחור וחליטת תה העשויה מכמון, כוסברה ושומר במידות שוות.

מומלץ לא להגזים באכילת מאכלים חמוצים, מתוקים ומלוחים מכיוון שטעמים אלו מגבירים את הקאפה בגוף. במקום זאת יש להעדיף מאכלים בעלי טעם מר, חריף ומצמת (כמו אפרסמון, אגס או כורכום).

יש להימנע או להפחית את השימוש במוצרי חלב, בייחוד בשעות שקאפה שליטה (בין 6-10 בבוקר ובערב) ולהימנע מגלידה וממשקאות קרים.

מומלץ להשתמש בסוגים שונים של קטניות כמו גרגרי חומוס ועדשי מאש צהובים או ירוקים ועדשים אדומים. מומלץ לאכול צנוניות, תרד ובמיה יחד עם תבלינים מחממים כמו ג'ינג'ר, פלפל שחור ואדום (במידה והדושה השלטת של האדם היא בעיקר פיטה ובמידה מסוימת גם ואטה – יש להשתמש בתבלינים אלו בזהירות).

לטיפוסי קאפה או ואטה שהעיכול אצלם פחות חזק מומלץ, כדי להצית את אש העיכול, ללעוס כ-15 דקות לפני ארוחת הצהרים או הערב חתיכת ג'ינג'ר טרי עם מעט לימון ומלח או לסחוט מיץ משורש גי'נג'ר טרי, לערבבו עם מעט דבש, להוסיף קמצוץ מלח שחור ולשתות לפני הארוחה. אחרי הארוחה ניתן לשתות תה העשוי מג'ינג'ר, פלפל שחור וקינמון.

במשך היום מומלץ לשתות לעתים קרובות מים חמים בלבד (מומלץ מאוד גם כטיפול מונע להתקררויות ולכאבי גרון).

מאחר ושמן ושומניות בכלל מעלים מאוד את הדושה קאפה יש להפחית את השימוש בשמנים בתקופה זו באופן משמעותי.

עם התקדמות האביב וההתחממות, הדושה פיטה (אש) מתחילה להיות שליטה ולכן מומלץ אז לעבור מכללי התנהגות המורידים קאפה לכאלו המאזנים פיטה. כלומר לצריכת מזונות בעלי איכות מקררת.