קארמה של חיפושית: ג'ון לנון על המפה

מתוך NRG / ניו-אייג'

מעבר למוזיקה המדהימה שהוא כתב, היה ג'ון לנון ידוע כאדם אינטנסיבי ואקסצנטנרי. אולם מאחורי ההתנהגות המוחצנת שלו הסתתר אדם מאד רוחני ורגיש. כבר באוגוסט 1965, עוד לפני שהביטלס יצאו למסע הרוחני שלהם, הוא סיים את התקליט "רבולבר" בשיר "המחר לעולם לא יודע", שנשמע גם היום עדכני לחלוטין. השיר כלל חידושים מוזיקליים מהפכניים לאותה תקופה, כמו קטעי נגינה בגיטרה שהושמעו בצורה הפוכה, לופים מוקלטים, מקצב מהפנט שחוזר על עצמו לאורך כל השיר ותחושה עמוקה של ריחוף מיסטי.

ג'ון לנון

ג'ון לנון

המילים לשיר הושפעו מספר המתים הטיבטי:

כבה את מחשבתך, הרגע וצוף במורד הזרם
הוא אינו כלה, הוא אינו כלה.
נטוש את כל המחשבות והיכנע לריקות
היא זורחת, היא זורחת
כך תוכל לראות את המשמעות הפנימית
היא הינה הוויה, היא הינה הוויה
האהבה היא הכול, האהבה הינה כל דבר
היא הינה ידיעה, היא הינה ידיעה
[The Beatles - Tomorrow Never Knows]

שנה מאוחר יותר, באוגוסט 1967, לנון למד יחד עם שלושת הביטלס האחרים מדיטציה טרנסנדנטאלית ונסע איתם להודו כדי לשהות במחיצתו של מהרישי מהש יוגי. באשרם ברישיקש הוא כותב את "מעבר ליקום", שייכלל מאוחר יותר בתקליט Let it Be:

אהבה בלתי מוגבלת ולא מתכלה
זורחת סביבי כמיליון שמשות
היא קוראת לי שוב ושוב
מעבר ליקום
ג'יי גורו דב, אום
אין דבר שישנה את עולמי
אין דבר שישנה את עולמי
[The Beatles - Across the Universe]

פירוש המילים "גיי גורו דב" הוא "תודה לגורו דב", המורה של מהרישי שממנו הגיע הידע של המדיטציה הטרנסנדנטאלית.

גם לאחר פירוק הביטלס, לנון המשיך להתעניין בהתפתחות רוחנית ובתרגול מדיטציה. באחד השירים שכתב בשנים האחרונות לחייו, הוא משתמש בדימוי שלקוח מהפילוסופיה ההודית ובו חוק הקארמה (פעולה ותגובה) מדומה לתנועה אין סופית של גלגל:

אנשים שואלים אותי שאלות, אבודים בתהיות
אני אומר להם שאין בעיות
רק פתרונות
הם מנידים את ראשם ומביטים בי כאילו הלכתי לאיבוד
אני אומר להם שאין מה למהר
אני רק יושב כאן ומעביר את הזמן

אני רק יושב כאן ומביט איך הגלגלים סובבים וסובבים
אני באמת אוהב לראותם מסתובבים
לא רוכב יותר על הקרוסלה
פשוט היתי חייב לוותר על זה
[John Lennon - Watching The Wheels]

חוסר יציבות רוחנית

הפילוסופיה ההודית עוסקת בארבע איכויות שונות, שאמורות לאפיין שלבים שונים בחיי האדם:
ארטה – השגת עושר ושפע חומרי
קאמה – מילוי תשוקות ושאיפות ארציות
דהרמה – פעילות נכונה שמתבצעת בהתאם לייעוד הקוסמי של האדם
מוקשה – שחרור מבערות והארה. מצב שבו אנו מגשימים את עצם מהותנו הרוחנית הבלתי מוגבלת.

באסטרולוגיה ההודית קשורים 12 הבתים במפת הלידהלאיכויות הללו:
בתים 1,5,9 קשורים לדהרמה
בתים 2,6,10 קשורים לארטה
בתים 3,7,11 קשורים לקאמה
בתים 4,8,12 קשורים למוקשה

במפה של לנון, האיכויות של דהרמה ומוקשה דומיננטיות.

חיים בהתאם לדהרמה מתאפיינים בפעולה נכונה, שמתאימה לאישיות ולנטיות הבסיסיות של האדם. איכות זאת מתבטאת במפה של לנון בצירוף של שמש, מאדים וראש דרקון בבית הראשון, שמייצג את האישיות ואת הנטיות הבסיסיות שלנו. היא באה לידי ביטוי גם בעובדה שלשליט הבית, מרקורי, השפעה חיובית בבית השני.

המפה של לנון מצביעה בצורה ברורה גם על עניין בהתפתחות רוחנית ובמוקשה: שליט הבית הרביעי, יופיטר, שקשור למוקשה, נמצא בבית 8 שגם לו מיוחסת זיקה לאותה איכות. מאדים ושמש, שליטי בית 8 ו-12, שקשורים למוקשה – נמצאים בבית הראשון.

שבתאי קשור באסטרולוגיה ההודית ליוגה, למדיטציה ולשחרור מבערות. במפה של לנון הוא אמנם נופל בבית 8 בסימן טלה, אולם נפילה זאת מתבטלת משום שהוא נעלה במפה הנאוומזה (מפה משנית חשובה), ונמצא בתנועה אחורית (רטרו) במפת הלידה.

המזל העולה (אופק) במפה של לנון הוא בתולה. כוכב חמה, שליט הסימן, מציין את הנטיות הפנימיות הבסיסיות של לנון. במפה הוא מקבל היבט משני כוכבים רוחניים, שבתאי וצדק, ומחזק את העניין בהתפתחות רוחנית.

שרטוט מפת הלידה

שרטוט מפת הלידה

הכוכב נגה (ונוס), מייצג עידון, אמנות ויכולת אסתטית גבוהה. הוא שולט במפה בבית 9 ונמצא בבית 12. צרוף זה יצר אצל לנון עניין רב בפיתוח התודעה, ומצביע גם על נסיעות למקומות מרוחקים שקשורים לאנרגיה רוחנית (כמו הודו). נגה, כשליט של בית 2, קשור לתזונה ולדיבור ומיקומו בבית 12 הרוחני יצר אצל לנון עניין בתזונה בריאה וגרם לו בשנים האחרונות של חייו להקפיד על תזונה מקרוביוטית.

הירח בבית 5 קשור לתרגול של טכניקות רוחניות. שליט הבית, שבתאי, נמצא בבית 8 שמייצג אינטואיציה ומיסטיקה. במפת הנאוומזה, הבית התשיעי שאמור להיות הרוחני ביותר במפה, חזק מאד. צרופים אלו גרמו ללנון לתרגל עד סוף חייו מדיטציה ולהתחבר לתורות רוחניות שונות.

אולם כנגד כל ההשפעות הרוחניות החיוביות הללו מקבל הבית התשיעי במפה, שהוא החשוב ביותר מבחינה רוחנית, השפעות שליליות חזקות (ראש דרקון מביט בבית ושליט הבית נמצא בבית 12). בנוסף לכך, הכוכב צדק, שמייצג באסטרולוגיה ההודית אנרגיה רוחנית חזקה ביותר חלש במפה בבית שמונה. צרופים אלו יצרו אצל לנון חוסר יציבות, וגרמו לו לעיתים קרובות, בהקשר הרוחני, לשנות את דעותיו חדשות לבקרים ולהביע דעות שלא היו מבוססות על עובדות בדוקות.

ג'ון לנון ויוקו אונו שובתים בין הסדינים. ראה בה גורו

ג'ון לנון ויוקו אונו שובתים בין הסדינים. ראה בה גורו, צילום: יח"צ

הערכה ואהבה עצמית נמוכות

ראש דרקון חזק מאד, הן במפה הרגילה של לנון והן במפה המשנית (הנאוומזה) שלו. מיקום זה חיזק את הביטחון העצמי של לנון, שעזר לו להביע את היצירתיות העצומה שלו בצורה מלאה. ואמנם, בתקופה הראשית של ראש דרקון, שהתחילה אצל לנון בגיל 19 והסתיימה בגיל 37, הוא זכה בפרסום ובפופולריות עצומים.

הבית הראשון במפה של לנון מביע אנרגיה גבוהה. שליט הבית, כוכב חמה, מקבל במפה היבטים חיוביים בבית 2 שקשור להכנסה, לדיבור ולהעברת אינפורמציה. צרוף זה חיזק אצל לנון את האנרגיה, את האגו ואת ההצלחה החומרית בחיים. שלושת הכוכבים בבית הראשון חיזקו גם הם את האגו של לנון, ואפשרו לו להתפרסם ולזכות בהכרה עולמית. שני הכוכבים המרעים, מאדים והשמש, שולטים במפה בבתים בעיתיים (8 ו-12) ויצרו אצלו הערכה והאהבה עצמית נמוכות.

השפעות אלו היו חבויות. הן לא התבטאו כלפי חוץ, וגרמו באופן פרדוקסלי ללנון להתנהג בצורה הפוכה: לעתים קרובות התנהגותו התפרשה כאקסטרווגנטית, תוך שהוא מקבל על עצמו את תפקיד ליצן החצר. אולם מי שהכירו אותו מקרוב יכלו לראות את הרגישות העצומה שלו ואת הצורך שלו להיות מקובל ואהוב.

למרות ההצלחה העצומה של לנון והנטיות הרוחניות החזקות שלו, לא היה לו קל לחוות בחיים אושר וסיפוק פנימיים. הסיבה לכך קשורה לבית הרביעי החלש במפת הלידה שלו, שקשור לאושר ולשמחת חיים. גם הירח, שקשור לפעילות רגשית, נמצא בבית 5 ומקבל שם היבט קשה של שבתאי. דבר זה יצר אצל לנון מצבי רוח משתנים, והניע אותו להגיב בדרך מאד אמוציונלית לביקורות שהושמעו כלפיו לעתים על דעותיו ואמונותיו.

שרטוט מפת הלידה

מהמפה ניתן לראות שמבחינה איורוודית, הפרקריטי (מבנה גופני-נפשי) של לנון היה פיטה-ווטה, כלומר שילוב של יסודות האש והאוויר. צירוף זה אחראי ליצירתיות הגבוהה שלו, ולנטייה שלו לעזור לאנשים. כך, לדוגמה, הוא יזם את הקמת חברת ההקלטות Apple כדי לסייע לאמנים חדשים. הפיטה הגבוהה במפה, שקשורה למיקומם של מאדים והשמש בבית הראשון, יצרו אצל לנון לעתים נטייה להתנהגות אימפולסיבית ולהתבטאות סרקסטית.

במפה של לנון, הירח מתמלא ושולט בבית 11 שקשור לחברים. הוא ממוקם בבית 5, שקשור לקארמה חיובית שאנו מביאים עמנו מחיים קודמים. מבית 5 הירח מביט על בית 11. היבט זה חזק מאד, מפני שהירח מביט משם על סימן סרטן שנשלט על ידו. צרוף זה יצר בחייו של לנון את הקשר העמוק לשלושת הביטלס האחרים. ניתן להסיק ממנו שהביטלס חלקו קארמה משותפת מחיים קודמים. יחד עם זאת, קשר זה לא היה רגוע לחלוטין עקב העובדה ששבתאי מביט בהיבט העשירי שלו על הירח, וגורם במפה להשפעות רגשיות שליליות בהקשר של חברים.

גם הקשר החזק בין ג'ון ויוקו נראה בברור במפה: זנב דרקון (קטו) בבית 7, שמייצג את הרעיה, מביא בת זוג אקסטרווגנטית או רוחנית. בנוסף לכך, צדק שליט הבית השביעי צמוד לשבתאי בבית 8, מה שמרמז על אפשרות לבחירה בבת זוג מבוגרת יותר, שנראתה לג'ון כגורו או כאישה חכמה ומיוחדת.