טיפת מזל: איך שגלגל מסתובב

מתוך NRG / ניו-אייג'

המחשבה ההודית טוענת שכל בני האדם בנויים מחמישה יסודות: אדמה, מים, אש, אוויר וחלל. מוטי שפי מלמד כיצד מתבטאים חמשת היסודות בכל אחד משניים עשר הסימנים האסטרולוגים בגלגל המזלות

ארבעת היסודות

לאחר שתיארנו במאמרים האחרונים את תשעת הכוכבים נעבור כעת לגלגל המזלות. כיפת הרקיע או הזודיאק מורכבת מ-360 מעלות שמחולקות ל-12 חלקים שווים של 30 מעלות. חלקים אלה נקראים באסטרולוגיה ההודית "ראשים" או סימנים אסטרולוגים והם זהים בשמותיהם למזלות שמקובלים באסטרולוגיה המערבית.

באסטרולוגיה ההודית מייצג הזודיאק חלקים מגופו של לורד ווישנו שמייצג טוטאליות של תודעה טהורה שכוללת בתוכה את כל חוקי הטבע. מזל טלה קשור לראש של ווישנו, שור קשור לפנים, תאומים לזרועות, סרטן ללב, אריה לבטן, בתולה למותנים, מאזניים לחלל שמתחת לטבור, עקרב לאברי המין, קשת לירכיים, גדי לברכיים, דלי לקרסוליים ודגים לכף הרגל.

כל אחד מאתנו מהווה חלק מהאנרגיה האינסופית שמניעה ומארגנת את היקום, ולכן המיפוי הקוסמי של המזלות מיושם גם באופן אינדיבידואלי במבנה הפיזיולוגי של כל אחד מאתנו.

כשאנו מעוניינים לדוגמא לנתח בעיות בריאותיות שקשורות לאזור הבטן נצטרך לבדוק את ההשפעות שמזל אריה מקבל במפה האסטרולוגית וכשאנו מעוניינים לבדוק בעיות שקשורות לרגלים נבדוק את מזל דגים.

לפני שנתחיל לתאר כל מזל בצורה מפורטת חשוב להבין אלמנטים כלליים שקשורים לכל המזלות. בתחילה נדון בחמשת היסודות ובדרך שבה הם מתבטאים בסימנים האסטרולוגים השונים.

המחשבה ההודית טוענת שכל היקום וכל בני האדם בנויים מחמישה יסודות: אדמה, מים, אש, אוויר וחלל. יסודות אלה מהווים את אבני היסוד של הבריאה החומרית. כל אחד מ-12 המזלות קשור לאחד מארבעת היסודות הראשונים והיסוד החמישי (חלל) מצוי בכל אחד מ-12 המזלות. הבנת היסודות בהקשר האסטרולוגי יכולה לסייע לנו להבין בצורה עמוקה יותר את הנטיות הבסיסיות שלנו ואת הצורה שבה אנו מתפקדים בעולם.

גלגל המזלות. כל אחד מאתנו מהווה חלק מהאנרגיה האינסופית שמניעה ומארגנת את היקום
יסוד האדמה – שור, בתולה וגדי

יסוד האדמה קשור בעיקר לצד הפיזי, החומרי, של הבריאה וליכולת מעשית שאנו מביעים בחיינו. אדמה הינה היסוד הדחוס ביותר מבין חמשת היסודות ולכן היא יוצרת השפעות פסיכולוגיות כבדות שעלולות להיות מלוות בדיכאון ובמצב רוח ירוד.

בפילוסופית הסאמקיה ובכתבים האיור-וודים יסוד האדמה קשור לחוש הריח וכל דבר שניתן להרחה כולל את היסוד הזה. מסיבה זאת אנשים שיסוד האדמה חזק במפה שלהם ניחנים
בדרך כלל בחוש ריח מפותח.

כשאנו מוצאים במפה מספר כוכבים בסימנים אסטרולוגים שקשורים ליסוד האדמה סביר להניח שהם יצרו אופי חושני, נטייה לעבודה מאומצת ולמיומנות גבוהה בתחומים מעשיים של החיים. השפעה חזקה מדי של יסוד האדמה במפה תיצור קיפאון, קינאה והצמדות לאובייקטים חומריים. השפעה חלשה של יסוד זה תפחית מיכולתנו להצליח בתחום המעשי של החיים ולחוש מקורקעים ויציבים.

יסוד המים – סרטן, עקרב ודגים

יסוד המים קשור בעיקר לתפקוד החושים ולזרימה של קליטה חושית שמתחילה מהגוף הפיזי ומאפשרת לנו להכיר את העולם החיצוני. יסוד המים קשור גם לרגשות ולאופן שבו הם מחברים אותנו לסביבה שבה אנו חיים ולרשמים שנוצרים בנו דרך הקליטה החושית.

באופן פסיכולוגי יסוד המים קשור לרגשות חזקים, לזיכרונות ולרישומים שאנו מקבלים דרך חמשת החושים. כשאנו מוצאים מספר כוכבים בסימנים אסטרולוגים שקשורים ליסוד המים הדבר מצביע על נטייה ליצור קשרים רגשיים עמוקים עם אנשים אחרים.

יסוד מים חזק במפה יצביע על עומק רגשי ופתיחות לאנרגיה רוחנית גבוהה. השפעה חזקה מדי של יסוד המים במפה יכולה להוביל לתלות רגשית מוגזמת באנשים אחרים.

בפילוסופית הסאמקיה והאיור-וודה קשור יסוד המים לחוש הטעם וכשיסוד זה חזק במפה הוא מצביע על חוש טעם מפותח.

יסוד האש – טלה, אריה וקשת

יסוד האש אחראי בעיקר על תפקוד מנטלי וכמו כן לעיכול של מזון או לקליטה ועיבוד של אינפורמציה. יסוד האש אחראי גם לעיכול של רשמים חושיים והופך אותם למחשבות שבהם ניתן להשתמש. באופן פסיכולוגי מייצגת האש את הטבע היצרי הפעיל שלנו. ניתן לומר שבמצב של תשוקות חזקות אנו "נשרפים" בתוכנו כדי לספק את שאיפותינו.

כשאנו מוצאים במפה מספר כוכבים בסימנים שקשורים ליסוד האש הם מצביעים על אומץ ועל נטייה להיות מאוד פעילים ולעיתים אגרסיביים. השפעה חזקה של יסוד האש יכולה ליצור אדם שיכול להעניק השראה רבה לאחרים ויחד עם זאת יכול להיות מאד מרוכז בעצמו.

השפעה חזקה מדי של יסוד האש במפה יכולה להוביל לכעס מוגזם ולהתנהגות אלימה. אש קשורה לחוש הראיה והכתבים האיור-וודים טוענים שכל דבר שאנו רואים קשור ליסוד זה. אנשים עם יסוד אש חזק במפה מסוגלים ליהנות יותר מיופי ברמה הוויזואלית.

יסוד האוויר – תאומים, מאזניים ודלי

יסוד האוויר קשור בראש ובראשונה לאינטלקט. יסוד זה קשור לכל התנועה בגוף ובמערכת העצבים, לנשימה, למחשבה ולפעילות מנטלית. אוויר מייצג את הצד האינטלקטואלי הגבוה שלנו ואת היכולת שלנו להביע חשיבה הגיונית.

יסוד זה קשור גם לדרך שבה אנו מתייחסים לאנשים אחרים בחברה. דרך יסוד האוויר אנו צופים ובאים במגע עם העולם ומסיקים מסקנות ביחס למיקומנו בעולם.

באופן פסיכולוגי מייצג האוויר את היכולות המנטליות הגבוהות שלנו, וכמו כן עקרונות מוסר ומצפון שעל בסיסם אנו פועלים.

מספר כוכבים בסימנים שקשורים ליסוד האוויר יצרו בדרך כלל אופי חברותי ונטייה לדון ולהתווכח על נושאים שונים. ריכוז גבוה מדי של יסוד האוויר במפה יצור אנשים מרוחקים שאינם מקורקעים ויובש בגוף.

אוויר קשור לחוש המגע, ולכן אנשים שיסוד זה חזק במפה שלהם לרוב יהיו בעלי חוש מגע מפותח.

12 המזלות ושלוש הדושות

הבנת המזלות והיסודות שקשורים אליהם מאפשרת לנו להכיר את המבנה הפיזיולוגי של האדם בהתאם לתפיסה האיור-וודית.

האיור-וודה טוענת שכל הפעילות ביקום וכל התפקודים הגופניים קשורים לשלוש הדושות: ואטה, פיטה וקאפה, עקרונות בסיסיים שקיימים גם בטבע והאחראיים לכל הפעילות הפיזיולוגית. כל אחת מהדושות קשורה ליסודות שונים שפועלים בגוף וביקום כולו.

הקשר שבין המזלות לדושות חשוב מאד בהקשר של אסטרולוגיה רפואית. הסימן האסטרולוגי שמצוי באופק או במזל העולה במפה האסטרולוגית וכוכבים שנמצאים או מביטים במזל זה מספקים לנו אינפורמציה על המבנה הגופני המולד (פרקריטי) של האדם.

משיטת חישוב אסטרולוגית שנקראת ווימשוטארי דאשה ניתן להבין את המצב הנוכחי של הדושות בפיזיולוגיה (ויקריטי) ולחזות מצבים של חוסר איזון פיזיולוגי לפני שהם מופיעים בחיינו.

ואטה – הדושה שמורכבת מיסוד האוויר והחלל ואחראית לכל התנועה בגוף ובמערכת העצבים. משמעות המילה ואטה היא "זאת שמניעה דברים". ואטה מניעה את שתי הדושות האחרות ולכן היא נחשבת לחשובה ביותר.

ואטה מנתבת תחושות שונות שמתקבלות מאברי החושים, היא אחראית לכניסת אוויר אל הריאות ויציאתו החוצה, לתנועת הדם במערכת התאית ולמחשבות שעוברות במוח. ואטה נמצאת בגוף במוח ובמערכת העצבים וכן במעי הגס. היא קשורה לחוש המגע ולשמיעה. ומתאפיינת בקלות, חספוס, יובש וקור.

טיפוסי ואטה בדרך כלל רזים, הגוף מתאפיין בחוסר סימטריות כמו לדוגמה בשיניים, הגידים בולטים והעור יבש. קצוות הגוף (כמו אף, מרפקים או סנטר) מחודדים.

מזלות האדמה, שור, בתולה וגדי, קשורים לוואטה.

פיטה – קשורה ליסוד האש ולחילוף החומרים בגוף. היא מתאפיינת בחום, חריפות, חומציות ומעט נוזליות. פיטה נמצאת בגוף בקיבה, במעי הדק, בכבד, בטחול ובלבלב. היא קשורה גם לראיה ולרגשות.
טיפוסי פיטה הינם בדרך כלל אנשים אנרגטיים שאוהבים פעילות אינטנסיבית. מבנה הגוף שלהם שרירי ובדרך כלל אין להם שיער רב על הגוף.

מזלות האש, טלה, אריה וקשת, קשורים לפיטה.

קאפה – קשורה ליסוד האדמה והמים ולמבנה הגוף. היא מתאפיינת בקור, שמנוניות, יציבות, איטיות ומתיקות. קאפה מעניקה תמיכה ויציבות לגוף וכמו כן מחזקת את היציבות הפסיכולוגית של האדם. טיפוסי קאפה בדרך כלל מלאים יותר משני הטיפוסים האחרים. הם חזקים, שקטים ומקרינים אומץ, הדרת כבוד, ותחושה שיש על מי להישען.

מזלות המים, סרטן, עקרב ודגים, קשורים לקאפה.

מזלות האוויר, תאומים, מאזניים ודלי, קשורים למצב משולב של שלוש הדושות י