חם על הירח

מתוך NRG / ניו-אייג'

מה הקשר בין ירח מלא, נוזל זהוב ירקרק וספירת מלכות? שיעור שלישי באסטרולוגיה הודית עם מוטי שפי. והפעם: הירח

צ'אנדרה (הירח) קשור ליסוד המים והאוויר. גופה עגול, היא בעלת מזג משתנה, אינטואיטיבית, מלאת אור ודיבורה מתוק" (פראשרה 3.24)

על פי האסטרולוגיה ההודית קיים קשר הדוק בין השמש והירח. השמש מייצגת אנרגיה זכרית שמקושרת לכוח רצון, עוצמה ואוטוריטה ואילו הירח קשור ברגשות ותחושות ומחובר בצורה ישירה יותר לחיים הארציים היומיומיים. הרישים, אותם חוזים שקיבלו את הידע מתוך מצב של מדיטציה עמוקה, קישרו את השמש לאל שיווה המייצג איכות של שקט רוחני וסילוק שליליות. את הירח הם קישרו לדווי או לשאקטי, בת זוגתו הקוסמית של שיווה המייצגת את הרחם הקוסמית של הבריאה שמזינה ומחייה את כל היבטי החיים ומבטיחה את פוריות כל היצורים החיים.

אין זה מקרה אסטרונומי שהשמש והירח נצפים מכדור הארץ כבעלי אותו גודל יחסי (עובדה שמאפשרת את ליקוי הירח והשמש) – הזיקה ההדדית שקיימת ביניהם חיונית כדי לשמור על איזון בין איכויות חיוביות ושליליות, זכריות ונשיות, ייניות ויאנגיות. השמש והלבנה מייצגים בחיים היומיומיים איכויות זכריות ונקביות שבאות לידי ביטוי כמלך ומלכה, גבר ואישה, אב ואם.

הירח חיוני לקיום החיים עלי אדמות. הוא מייצג אנרגיה קרה ולחה ובכך מאזן את ההשפעה החמה של השמש. הירח מאפשר לאדמה להכיל ולשמור מים והוא אחראי לשמירת האוקיאנוסים, שמאפשרים לגשם לרדת ולהזין את כל היצורים החיים.

ירח

ירח

ירוקה וזהבהבה

מסורות מיסטיות רבות מדברות על הקשר ההדוק בין השמש ללבנה. במסורת הקבלית השמש קשורה לספירת תפארת המייצגת איכות זכרית של האלוהות ואילו הלבנה קשורה לספירת השכינה הקשורה לאיכות נשית המקבלת את אורה מהתפארת. השכינה מקשרת בין הספירות האלוהיות לעולם הארצי. תפארת ומלכות קשורות זו לזו בצורה הדוקה וכאשר הן מחוברות בזיווג שמימי השפע האלוהי יכול לזרום מן העולמות העליונים לעולם הארצי. באופן דומה האסטרולוגיה הוודית טוענת שקשר הרמוני חיובי בין השמש לירח במפת הלידה (הקיים לדוגמה במצב של ירח מלא) מחזק אותה מאוד ומאפשר איזון בין אנרגיות רוחניות ורגשיות.

בריג וודה (הוודה הראשונה) הלבנה מקושרת לסומא, איכות של חוק הטבע שמזכירה את ספירת המלכות, ומשמשת כחוליה מחברת בין העולם הרוחני לעולם החומרי. סומא מחזקת פעילות חיובית בטבע ומסלקת שליליות מכל תחומי החיים. זרימת הסומא מזינה את היקום הן ברמה האינדיבידואלית והן ברמה הקוסמית. ברמת הגוף הסומא נחווית כזרמים של אושר עליון (אננדה) ומאפשרת לאדם להעמיק את התנסויותיו הרוחניות. במצב של ירח מלא זרימת הסומא

חזקה ביותר ומשפיעה על כל תחומי החיים. איכות אנרגטית זאת הולכת ופוחתת ככל שהלבנה מתמעטת. הרישים משייכים לסומא את הצבע הירוק והזהוב ובהקשר זה מעניין לציין שבאחד ממדרשי הזוהר נאמר על אסתר המלכה שהיתה ירקרקה, והדרשן שבא לבאר זאת טוען שהצבע הירוק קשור לזהב וששניהם מייצגים את ספירת המלכות המסומלת על ידי אסתר.

הלבנה נקראת בריג ודה גם "שליטת עשבי המרפא" (אושאדפאטי) ושם זה מציין את ההשפעה הגדולה שלה על עשבי מרפא ועל יכולתם לשפר את הבריאות ולמנוע מחלות. הלבנה אם כן מייצגת את תמצית החיים הפנימית ובהקשר זה תפקידה הוא לרענן ולחזק את הצמחים, בעלי החיים ושאר היצורים החיים על פני האדמה.

שם נוסף שניתן לירח בספרות הוודית הוא "שליטת לוטוס המים הלבן" (קומאד-פאטי). הלוטוס גדל מן הקרקעית הבוצית של האגם, המייצגת את התחום החומרי של הבריאה. הלבנה מכוונת את גדילת הלוטוס מן המקור הבוצי שלו על ידי יסוד המים (שמסמלים רגשות) והאוויר (שמסמל פעילות מנטלית) ובכך מובילה אותו לבסוף לפריחה המסמלת טוהר (המסומל בצבע הלבן של הלוטוס) וחופש.

הצד הבהיר של הירח

האסטרולוגיה ההודית מעניקה חשיבות עליונה למיקום של הירח במפת הלידה. הירח מספק אינפורמציה על המגמה הכללית של המפה ולכן בקריאה האסטרולוגית חשיבותו שווה או אפילו גדולה יותר מזו של המזל העולה (האופק). ממיקום הלבנה במפה ניתן ללמוד על תחומים בהם קארמה מן העבר מתבטאת בחיים הנוכחיים. כאמור, הירח שולט בכל התחום הרגשי של החיים. במיקום חיובי במפת הלידה הוא מעניק רגיעה נפשית, עומק רגשי ונוחות ומשפיע מאוד על המזל או על תמיכת הטבע שאדם חווה בחייו.

הירח קשור לחוכמה רוחנית פנימית והוא מאפשר לאדם להבין את הסודות הפנימיים של הטבע. היא קשור גם לתפקוד המחשבתי אולם יותר במובן של היגיון בריא ורגיעה מנטלית מאשר חשיבה אנליטית.

הירח משפיע מאוד על המבנה הפסיכולוגי של האדם. השפעה חיובית של הירח מספקת לאדם הזנה ברמה המנטלית והרגשית ואילו השפעה שלילית עלולה ליצור חוסר איזון מנטאלי ומצבי רוח משתנים.

הירח קשור גם לגדילה. במצב חלש במפת הלידה הוא יוצר בדרך כלל בעיות בריאותיות בגיל הילדות. בהודו הורים רבים נוהגים לענוד לילדיהם הקטנים פנינה (אבן החן הקשורה ללבנה) כדי להגן עליהם בילדותם מהשפעות שליליות.

בניגוד לאסטרולוגיה המערבית, השיטה ההודית מבחינה בן שני מצבים שונים של הירח. בחלק הבהיר של החודש (שוקלה פאקשה) כאשר הלבנה מתמלאת, היא יוצרת השפעה שתומכת בחיים ונחשבת לפלאנטה מיטיבה, ואלו בחלק האפל של החודש (קרישנה פאקשה) כאשר היא מתמעטת, עלולות להיווצר בעיות שונות והיא נחשבת בו למרעה. ככל שהלבנה מלאה יותר כך השפעתה חיובית יותר. ירח מלא במפת הלידה יוצר לדעת אסטרולוגים מערביים השפעות קשות, ואילו באסטרולוגיה ההודית הוא אמור להביא השפעה מבורכת ורצויה.

הירח נע במשך 14 יום מירח חדש (אמאווסיה) לירח מלא (פורנימה). הוא מתחיל להתחזק יותר ויותר לקראת היותו מלא לגמרי (מצב בו הוא נמצא בסימן המנוגד לשמש). ואז מתחיל לנוע במשך 14 יום מירח מלא לירח חדש. הירח מתחיל לאבד מכוחו ויוצר השפעות חלשות כאשר הוא מתקרב ל-72 מעלות ממיקום הירח הריק (מצב בו הירח והשמש נמצאים באותו סימן).

כל אחד מ-14 ימים אלו (בשני המעגלים של התמלאות והתמעטות הלבנה) נקרא באסטרולוגיה ההודית "טיטי" ומייצג פאזה של הלבנה שקשורה לאיכות מסוימת של חוק טבע. כך לדוגמה הטיטי הרביעי של הלבנה (צ'טורטי) מייצג את האנרגיה של האל גאנש: איכות של חוק הטבע שקשורה לסילוק מכשולים והצלחה ואילו הטיטי השמיני (אשטאמי) קשור לאיכות של שאקטי או האם האלוהית שמזינה ותומכת בכל היבטי הקיום. המצבים השונים של הירח מקבלים חשיבות רבה בקביעת מועדים אסטרולוגיים מתאימים להתחלת פעילות חשובה או לביצוע טקסים ודים שונים (יאגיות). למעשה, לוח השנה הוודי מבוסס על תנועות הלבנה, וחגים ואירועים מיוחדים נקבעים בו בהתאם למצבים השונים של הלבנה.

בקריאת מפה אסטרולוגית חשוב מאוד להתייחס לבית שבו הלבנה נמצאת. בית זה יציין את התחום העיקרי שבו האדם יצטרך להשלים קארמה מחיים קודמים ולעתים קרובות הוא יקבע את המקצוע שהאדם בוחר בחייו. הלבנה יכולה להביע את עצמה בצורה יותר חיובית כשהיא מקושרת במפה לפלנטות אחרות (וכמובן עדיף שאלו יהיו פלנטות היוצרות השפעות חיוביות). כאשר הלבנה מבודדת במפה היא תיצור הפרעות ברמה המנטלית ותפחית את המזל או את תמיכת הטבע שהאדם מקבל בחייו וכן את ההערכה הסביבתית לה הוא זוכה.

החשיבות הרבה שהאסטרולוגיה ההודית מקנה לירח באה לידי ביטוי בכך שאחת מהטכניקות החשובות בניתוח מפת הלידה למשל היא למקם את הירח ואת הסימן שבו הוא נמצא במפת הלידה בבית ראשון של מפה חדשה שנקראת צ'אנדרה קונדלי (מפת הירח). מפה זאת מוסרת לנו בעיקר אינפורמציה על מצבו הנפשי והרגשי של האדם ומוסיפה אינפורמציה חשובה למפה העיקרית.

הצד האפל של הירח

בעוד שהשמש מייצגת אינדיבידואליות ועוצמה, הלבנה מייצגת את האישיות הרגשית שלנו. היא מראה כיצד אנו מתייחסים לאנשים אחרים ומייצגת למעשה את התודעה החברתית שלנו. הלבנה מצביעה על יכולתנו לקבל אנשים אחרים ולהיות מושפעים מהם בצורה חיובית, אולם באותה עת היא גם מצביעה על יכולתנו להיפגע מאחרים.

בדומה לשמש הלבנה מייצגת סאטווה (טוהר) ומעניקה אמונה, אהבה, פתיחות, דבקות, שלווה ושמחה. החסד שהלבנה מעניקה קשור לתמיכת טבע שאנו מקבלים מהאיכות הנשית של האלוהות. הלבנה מאפשרת לנו להיות רגישים ופתוחים להשפעתם של אנשים אחרים, היא מאפשרת לנו לעזור לאחרים ואף ליישם עקרונות רוחניים גבוהים בחיינו. השפעה חיובית של הלבנה במפה האסטרולוגית יוצרת אנשים רגישים, מתוקים, סבלניים ואנושיים שקל ונעים להיות בחברתם. אנשים אלו לא נוהגים לבקר אחרים ובאופן טבעי הם מסוגלים לראות רק את הטוב באחרים והם אינם נוטים להתמקד בביקורת ובשליליות. השפעה חיובית של הלבנה במפת הלידה יכולה ליצור גם יכולת אומנותית או דבקות רוחנית גבוהה.

השפעות שליליות של הירח במפת הלידה אינן מאפשרות בדרך כלל לאדם להצליח ולהיות מאושר בחייו. הן יוצרות אופי משתנה ולא יציב, חוסר איזון מנטלי, נטייה להתלונן, ערמומיות, סודיות, נטייה להוליך שולל, מכשולים ודברים שנדחים, שקרים, הפצת שמועות, פזרנות, אימפולסיביות, תשוקות רבות, חוסר עקביות בקשרים רומנטיים, בעיות בעיכול, בעיות במחזור לנשים, נטייה להתרפס בפני אחרים, תסביכי פחד, פסימיות, מחשבה ופעולה שאינן ממוקדות, נטיות בלתי מוסריות, רדיפה מוגזמת אחרי תענוגות, בזבזנות מופרזת, התמקדות בסיפוק תשוקות ומניפולטיביות.