ברכת השמש

מתוך NRG / ניו-אייג'

השמש מייצגת את הנשמה האינסופית אבל גם את האגו. שיעור שני באסטרולוגיה הודית עתיקה

בדומה לאסטרולוגיה המערבית, גם האסטרולוגיה ההודית מתייחסת לשבעה כוכבי לכת המשפיעים על חיי האדם ומחזירים אליו השפעות קארמתיות שהוא יצר בחיים קודמים. כוכב לכת נקרא בסנסקריט גְרַהא, שמשמעותו היא "ישות שתופסת או אוחזת בכוח", והכוונה היא לאחיזה הקארמתית של הכוכב, כלומר להשפעה חזקה המוקרנת ממנו והעשויה לאחוז באדם ולהשפיע על חיו בצורות שונות.

כדי להבין בצורה עמוקה את עקרונות האסטרולוגיה ההודית חשוב להבין בתחילה את התכונות השונות של כל אחד מכוכבי הלכת. השפעות פלנטאריות עוברות דרך סימני גלגל המזלות, קבוצות כוכבים קבועות (נאקשטרות) ו-12 הבתים במפה האסטרולוגית ומשפיעים כך על חיי האדם. חשוב להבין שכאשר האסטרולוגים הוודים מתארים את כוכבי הלכת השונים ואת השפעתם הם אינם מתייחסים בהכרח לגוף פיזי שמצוי אי שם בחלל אלא לאנרגיה מופשטת המייצגת את ההשפעות הקארמתיות של כוכב הלכת והעומדת מעבר לתפיסה חושית רגילה.

שמש

שמש

סאטווה, רג'אס ותמאס

המחשבה הוודית מתארת שלוש גונות (איכויות) שאחראיות לכל פעילות בטבע. סאטווה, רג'אס ותמאס. צירופים שונים של הגונות יוצרים את השינוי והריבוי בבריאה. כאשר הגונות מתבטאות ויוצרות את הבריאה כל אחת מהן מייצגת היבט או כוח אחר של פרקריטי – הטבע או המציאות הפיזית.

סאטווה היא הגונה שמייצגת צלילות מחשבתית, טוהר, איזון ורגיעה מנטאלית. היא מגבירה שלווה, אהבה ואמונה ומחזקת את האנרגיה הרוחנית באדם.

ראג'ס היא הגונה שמייצגת את עקרון הפעולה, האנרגיה, והיא מתקשרת גם לתכונות כמו אגרסיביות, תשוקה וחוסר שקט. תמאס היא הגונה שמייצגת חוסר פעילות, כהות חושים, בערות, כבדות ועצלות
ומעוררת באדם תכונות חייתיות שמחברות אותו לאנרגיות נמוכות.

סאטווה ראג'ס ותאמס מצויות בכל מקום ביקום ומכאן שגם כל אחד מכוכבי הלכת קשור לאחת משלוש הגונות.

שמש, ירח וצדק קשורים לסאטווה. כוכב חמה ונגה קשורים לרג'אס. מאדים ושבתאי (וכן ראש דרקון וזנב דרקון) קשורים לתמאס.

כשכוכבי הלכת הסאטוויים יוצרים השפעה חזקה ודומיננטית במפה האסטרולוגית, הם מדגישים באדם תכונות רוחניות ומוסריות גבוהות. כוכבי הלכת הרג'אסיים מחזקים תכונות ארציות והיצמדות לתחום החומרי של החיים. השפעות חזקות של כוכבי לכת הקשורים לתמאס מצביעות על אופי עצל ועל כבדות מנטלית.

כוכבי הלכת והיסודות

בתהליך ההתפתחות הקוסמי חמשת היסודות התפתחו משלוש הגונות. מסאטווה נובע יסוד החלל (Akash). מרג'אס נובעים היסודות אוויר ואש ומתמאס – מים ואדמה.

כוכבי הלכת קשורים ליסודות ובדרך כלל לכל כוכב יש יסוד עיקרי ומשני. השמש מייצג את יסוד האש אולם ככוכב לכת יבש הוא כולל גם את יסוד האוויר כיסוד המשני שלו.
הירח קשור לאנרגיה בלתי יציבה. הוא מייצג בעיקר את יסוד המים אולם כאשר הוא חלש במפה הוא מביע את יסוד האוויר (הגורם לחוסר יציבות רגשית). כשהירח קרוב מאוד לשמש (בטווח של 15 מעלות) הוא עשוי גם לייצג את יסוד האש.

מאדים הוא כוכב הלכת העיקרי שמייצג את יסוד האש במפה. ככוכב כבד, היסוד המשני שלו הוא אדמה.

כוכב חמה קשור בדרך כלל ליסוד האדמה אולם ככוכב לכת הנע במהירות הוא קשור גם ליסוד האוויר.

צדק הוא כוכב הלכת שמייצג אנרגיה רוחנית גבוהה ולכן הוא קשור ליסוד החלל (Akash) אולם ככוכב כבד ונוזלי הוא קשור גם ליסוד המים.
נגה מייצגת את יסוד המים במפה. אולם ככוכב לכת קל ויחסית נייד היא מייצגת גם את יסוד האוויר.
שבתאי חזק במפה מייצג את יסוד האדמה והדבר מתקשר לעובדה שהוא קשור לדברים כבדים, כהים, גסים ומחוספסים. השפעות שליליות גורמות לשבתאי לחזק את יסוד האוויר.

ראש דרקון מתנהג כמו שבתאי. הוא מייצג בעיקר את יסוד האוויר אולם יכול להביע גם את הצד האפל של אנרגיית האדמה.

זנב דרקון אמור להיות דומה למאדים ולכן הוא מייצג את יסוד האש ובאופן משני את יסוד האוויר.

כוכבי הלכת והדושות

הכתבים האיורוודיים (כתבי הרפואה ההודית העתיקה) מתארים את ההתבטאות הפיזיולוגית של היסודות והגונות כשלוש הדושות, שלוש איכויות שקשורות לתפקוד הפיזי של האדם וקיימות גם בטבע. שלוש הדושות נקראות ואטה, פיטה וקאפה וכל אחת מהן קשורה בשני יסודות. דושות מאוזנות מאפשרות לאדם ליהנות מבריאות טובה ואילו חוסר איזון בתפקוד הדושות אחראי למחלות, מנטליות וגופניות.

ואטה, הדושה הראשונה, מקבילה לסאטווה גונה, קשורה ליסוד האוויר והחלל ולכל התנועה המתרחשת במערכת העצבים ובגוף.

פיטה קשורה ליסוד האש והמים, מקבילה לרג'אס, ואחראית לחום ולחילוף החומרים בגוף.
קאפה קשורה ליסוד המים והאדמה, מקבילה לתמאס ואחראית למבנה הגוף וליציבותו.
כל אחד מתשעת הכוכבים קשור לגונה ולדושה מסוימת שמעצבים את ההשפעות המנטליות והפיזיולוגיות שלו.

כוכב חמה קשור לשלוש הדושות אולם בעיקר לוואטה.
שבתאי וראש דרקון קשורים לוואטה.
שמש, מאדים וזנב דרקון קשורים לפיטה
הירח קשור בעיקר לקאפה אולם גם לוואטה
נגה וצדק קשורים לקאפה.

שבתאי וראש דרקון קשורים בעיקר לבעיות פיזיולוגיות שקשורות לוואטה. מאדים וזנב דרקון יוצרים בדרך כלל בעיות בפיטה ואילו הירח וצדק יוצרים חוסר האיזון בקאפה.

הקשר שבין הדושות לכוכבי הלכת מאפשר לאסטרולוג הוודי לאבחן את המבנה הפיזיולוגי של האדם מתוך מפת הלידה שלו, ולדעת איזו דושה פעילה אצלו או יצאה מאיזון.

כל כוכב באסטרולוגיה ההודית מייצג חוק טבע מסוים שמשפיע על תחומי חיים ספציפיים בהתאם לקארמה שהאדם יצר. הרישים, מתוך מצב עמוק של מדיטציה, ראו את הכוכבים ושייכו לכל אחד מהם צבע, הבעת פנים ותכונות מסוימות הקשורות לאנרגיה ולאיכויות השונות שהם מייצגים. בשבועות הקרובים אפרט על כוכבי הלכת השונים. נתחיל משמש, סוריה בסנסקריט.

מאירה את הנפש והמחשבה

"עיניו של סוריה צהובות ומזכירות את צבע הדבש, גופו מרובע, הוא קשור לפיטה, שערו מועט, הוא טהור, נבון וגברי" (פראשרה, 3.23 )

על פי האסטרולוגיה המערבית לשמש יש השפעה חזקה מאוד על חיוניות האדם. היא קשורה בביטחון עצמי, אומץ, אוטוריטה, עוצמה, כבוד ומעמד. תכונות אלו מוערכות מאוד בחברה המערבית ולכן השמש נחשבת בה לכוכב החשוב ביותר ומיקומה (המזל האסטרולוגי בו היא נמצאת) במפת הלידה מספק לנו אינפורמציה רבת ערך על האדם. האסטרולוגיה ההודית משייכת לשמש תכונות דומות אולם מדגישה יותר את השפעת הירח על חיי האדם. למרות העדפה זו, השיטה ההודית מקנה לשמש חשיבות רבה מאחר והיא מייצגת את האטמן, העצמיות הרוחנית הבלתי מוגבלת שקיימת בכל אדם. השמש מייצגת גם את האגו. השפעה חיובית של שמש במפת הלידה תחזק את האפשרות להתחבר לאותו מקור רוחני בעוד שהשפעה שלילית של השמש במפת הלידה תחזק את האגו ותיצור גאווה ויהירות.

בתרבויות קדומות השמש ייצגה את שושלת המלוכה. המלכים בחברה הוודית הקדומה היו ממעמד הלוחמים (קאשטריה) וחובתם היתה להגן על כל האזרחים ולהבטיח חברה הרמונית ובריאה. שמש חזקה וחיובית במפת הלידה יוצרת לכן איכויות מלכותיות של עצמאות, סמכותיות, מנהיגות, נדיבות ודאגה לאחר.

השמש פועלת ממקומות עמוקים. היא מאירה את הנפש והמחשבה ומגבירה את היסוד הרוחני בחייו של האדם. השפעה חיובית של שמש מסלקת חומרנות, אנוכיות ופעילות שלילית. היא גורמת לאדם להזדהות עם אחרים אולם באותה העת מעניקה לו את היכולת לשמור על ייחודיותו.

השמש מגלמת סאטווה (טוהר), איכות הנחשבת לחיובית ורצויה, אולם יחד עם זאת מייצגת גם את פיטה (אש) ויכולה ליצר השפעות שליליות עקב החום החזק המוקרן ממנה. כל כוכב שיהיה קרוב מדי לשמש "יישרף" מחומה ולא יוכל להביע את תכונותיו החיוביות בצורה מלאה. הקרנה זו של חום גבוה שיכול להזיק גורמת לכך שבסיווג הפלאנטות למרעים ולמיטיבים, השמש נחשב לכוכב לכת מרע מדרגה נמוכה (שבתאי ומאדים נחשבים למרעים הראשיים).

על בסיס מיקום השמש במפת הלידה, יכול האסטרולוג לצפות את היחס או הקשר שיש לאדם אל אביו. במפה של אישה ניתן יהיה לצפות או לבחון את יחסה לבעלה.

טיפוסי שמש, כלומר אלו שכוכב השמש משפיע בצורה חזקה על מפת הלידה שלהם, הם בדרך כלל אנשים החלטיים ונחושים בהשגת מטרותיהם. הם נהנים לעצב את חייהם של אנשים אחרים ולהעניק להם עצות שונות אולם בחייהם האישיים הם עלולים לסבול מחוסר גמישות. הם לא נוהגים לוותר על דעותיהם ולעתים אף עלולים להתנהג כדיקטטורים.

ההשפעות החיוביות של השמש יוצרות אנשים המקרינים אצילות, אוטוריטה, יכולת ארגון, קסם אישי, כריזמה, כושר מנהיגות, אומץ, יצירתיות, יציבות והצלחה. אנשים אלו ניחנים ביכולת לטפל באנשים אחרים ובמתן כבוד לאנשים מבוגרים. הם יבינו את הסיבתיות הפנימית שקיימת בבסיס אירועים שונים בטבע, ויכולת זו תאפשר להם לפתח חשיבה יצירתית שאינה עוקבת בהכרח אחרי צעדים לוגיים מקובלים אולם יכולה להגיע אל האמת בהבזק אינטואיטיבי. טיפוסי שמש מסוגלים לא לחשוף את רגשותיהם ולשלוט ביעילות בתגובותיהם הפיזיות. הם לומדים בצורה ישירה ומהירה, ומשתמשים בקיצורי דרך כדי להגיע למטרתם הסופית.

מיקום גרוע של השמש במפת הלידה יוצר אנשים יהירים, קנאים, בעלי מזג משתנה, בעלי אמביציה מוגזמת, נוטים לכעוס, בטוחים מדי בדעותיהם, ראוותנים, מוחצנים, דומיננטיים ונוטים להתווכח. יהיה קשה לסמוך עליהם ולעתים קרובות הם יתקלו בהתנגדות ציבורית לפעילותם ויעוררו כעס אצל אנשים המצויים בסביבתם.