נפש עתיקה – המפה של אושו

מתוך NRG / ניו-אייג'

בדצמבר האחרון עברתי בצ'נאי (לשעבר מדראס) וביליתי אחר צהריים ארוך בשיטוט באחת מחנויות הספרים הגדולות בספנסר פלאזה. נברתי בערימות הספרים ובדחף רגעי רכשתי מספר ספרים של אושו. נותרו לי עדיין מספר ימים לפני הטיסה לארץ ובחדר קטן ליד החוף באדייאר בלעתי אותם במהירות. קראתי את אושו גם בעבר הרחוק אם כי לא ממש התחברתי. הפעם זה היה אחרת. בפעם הראשונה שמתי לב שמעבר לבדיחות ולהתחכמויות הלשוניות אפשר למצוא אצלו עומק מחשבתי וניתוח פילוסופי מבריק, והדבר עורר בי שוב את המסקנה הנדושה שחשוב תמיד לגשת לידע בתמימות וללא התניות מוקדמות.

סאטסאנג עם אושו בפונה

סאטסאנג עם אושו בפונה

בדרך כלל כשאני מביט במפה אסטרולוגית נקודה אחת או שתיים בולטות מיד לעין ומספרות את הסיפור של בעל המפה. אצל אושו הסיפור כולו נמצא בבית השמיני, אותו אזור מסתורי ועמוק במפה המייצג התנסויות מיסטיות, אינטואיציה, מיניות, מוות ואויבים. חמשת הכוכבים בבית השמיני של אושו יצרו את האדם המיוחד והמעניין הזה שלא היסס להביע דעות מהפכניות ונועזות בתקופה שבה רוחניות נחשבה עדיין למילה גסה.

המפה האסטרולוגית של אושו

המפה האסטרולוגית של אושו

חובות גדולים ואויבים רבים

בית ראשון. המזל העולה במפה של אושו הוא שור. נגה, שליט הבית הראשון (המייצג את האישיות) נמצא בבית שמונה (הקשור למיסטיקה, מוות ואויבים) – צירוף היוצר הצלחה בתרגולים רוחניים ויוגה, אינטואיציה גבוהה, התנסויות מיסטיות עמוקות, הסתלקות מהחיים החומריים ומוקשה (הארה).
מבחינה שלילית צירוף זה אחראי לבעיות בריאותיות, חיים קצרים, קשיים, ילדות לא שמחה, נטייה להיות מואשם ולהיתבע בבתי דין, אפשרות לתאונות או מחלות שנמשכות זמן רב, חובות גדולים, אויבים רבים וחוסר כבוד מהחברה.

הבית מקבל היבט מהשמש שמחזקת התחברות רוחנית ועוצמה פנימית ויוצרת אדם שמסוגל להנהיג אנשים אחרים ולהנחות אותם בדרך הרוחנית.

המזל העולה נמצא בנקשטרה (קבוצת כוכבים) רוהיני המייצגת אנשים שאינם נרתעים לומר את האמת, בעלי הופעה נאה, יציבים מבחינה מנטאלית, בעלי דיבור נעים ומתוק והרגלים נקיים. ההשפעה של רוהיני יכולה לרומם מאוד את האדם וקשורה להתקדמות, התפתחות, התחמקות בלתי מורגשת ממכשולים והתנתקות מכל דבר מגביל ומעקב. נקשטרה זאת יוצרת התחברות לחפצי מותרות ואפשרות להתנהגות וולגארית. כאשר המזל העולה (הנמצא תמיד בבית הראשון) נמצא ברוהיני הוא מייצג אדם ביקורתי בעל מבנה גוף רזה שאינו מהסס למצוא פגמים באחרים.

הבית השני קשור לדיבור ולהכנסה. הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא תאומים ושליט הסימן, כוכב חמה, נמצא בבית שמונה. צירוף זה מעיד על כך שאושו דיבר בצורה עמוקה מאוד על התפתחות רוחנית ומדיטציה (הקשורה לבית שמונה) וכן על כך שלעתים הוא השתמש גם בשפה בוטה. מאדים נמצא בסימן זה במפת הנאוומזה ומגביר את האנרגיה והעוצמה שאושו הביע בדיבורו. הבית מקבל היבטים מחמשת הכוכבים שנמצאים בבית שמונה. היבטים אלו יצרו בבית השני אנרגיה מאוד גבוהה שהתבטאה ביכולת להרצות בצורה עמוקה ומקורית על מגוון רחב מאד של נושאים. ההיבט החזק של מרקורי (שמביט בסימן תאומים שנשלט על ידו) העניק לאושו דיבור חד ומדויק, חוש הומור מפותח ויכולת להעביר רעיונות אינטלקטואליים מורכבים בצורה ברורה וקליטה. ההיבט של שבתאי גרם לו לדבר מתוך התנסות פנימית עמוקה על שחרור מסבל ומבערות. ההיבט של נגה הקשור למיניות ויופי גרם לו לדון בהיבטים שונים של הטנטרה, וההיבט של מאדים אחראי למרדנות והנון-קונפרמיזים שאפיינו את אושו.

בית שלישי. צדק נעלה כאן בסימן סרטן ויוצר עושר, ידע ואחים רבים. צדק נמצא בנסיגה ומראה שאושו הגיע לעולם זה "כנפש עתיקה" כלומר שהוא הביא עימו התנסויות רבות מחיים קודמים שאפשרו לו להרגיש בבית בתחומים שונים של ידע. צדק מקבל היבט ממאדים שיוצר אומץ רב, ביטחון עצמי, הערכה אומנותית גבוהה, רכות ועדינות. ההיבט שצדק מקבל מראש דרקון מחזק התמקדות פנימית ויכולת להיות קשוח במגע עם אנשים אחרים. הירח שליט הבית השלישי נמצא בבית שמונה, צירוף המצביע על מאמצים הקשורים לעניינים מיסטיים או לנושאים סודיים וכמו כן על חוסר שמחה מאחים צעירים ועל כך שחייהם לא היו קלים.

אושו הצעיר

אושו הצעיר

פעילות שעשויה להיראות לציבור הרחב כבלתי מוסרית

בית רביעי. הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא אריה ושליט הסימן, השמש, נמצא בבית שבע. צירוף זה מקדם התנסויות עמוקות באננדה (אושר עליון), בעלות על אדמות ובתים, חיים נוחים וכלי רכב מפוארים (הבית הרביעי קשור למכוניות). כוכב חמה נמצא בסימן זה במפת הנאוומז'ה ומצביע על אדם שמכובד ומוערך על ידי אנשים רבים.

בית חמישי. הבית החמישי קשור לפעילות רוחנית המתבצעת בעיניים פתוחות (לעומת הבית השמיני שקשור למדיטציה פנימית). זנב דרקון נמצא כאן בבתולה ומראה שאושו הביא עימו ידע מיסטי עמוק מחיים קודמים שקשור למדיטציות דינמיות. מיקומו של זנב דרקון קשור לתחומים בעייתים שאדם מביא מחיים קודמים ולכן ניתן להניח שבגלגולים קודמים אושו עסק בצורה עמוקה במדיטציות אזוטריות שונות ושהצלחתו בתחום זה יצרה אגו מפותח. חלק מהיעוד שלו בחיים היה לעבור מעבר להיבטים מוגבלים של האגו והתבטאותם בתחומים רוחניים וניתן להניח שהוא הצליח לעשות זאת דרך התמקדות מוחלטת בהעברת ידע רוחני לאלפי אנשים. ראש דרקון (המיצג דהרמה או יעוד קוסמי) ונגה (הקשור למיניות) נמצאים בבתולה במפת הנאוומז'ה ומצביעים על כך שהעניין הרב של אושו בטנטרה קשור גם הוא לחיים קודמים. צירוף זה מצביע על חיים ללא ילדים ועל פעילות שעשויה להיראות לציבור הרחב כבלתי מוסרית.

בית שישי. הבית השישי קשור לאויבים, עבודה ובעיות רפואיות, הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא מאזניים. שליט הסימן, נגה, נמצא בבית שמונה, צרוף בעייתי שמצביע על איבוד כסף מהשקעות והתעלמות מערכי מוסר מקובלים. הירח נמצא בסימן זה במפת הנאוומז'ה ומצביע על כך שאנשים אחרים מצאו פגמים בהתנהגותו של אושו וגרמו למאסרו. צירוף זה מצביע גם על עקשנות, נטייה להתווכח או לריב, פרסומים שליליים ומחלות או פציעות הנובעות מאויבים ומנסיעות ארוכות.

בית שביעי. השמש חזקה כאן בסימן עקרב. צירוף זה מראה על עוצמה, כבוד מאנשים אחרים, יכולת ניהול, אינטליגנציה גבוהה, נדיבות, חוכמה, מעמד גבוה, פרסום ואוטוריטה שמופיעה אחרי גיל ארבעים. הבית מקבל היבט חיובי של צדק המחזק את כל האיכויות הנ"ל והיבט בעייתי יותר של ראש דרקון שיוצר (בתקופה האסטרולוגית שלו) איבוד של רכוש עקב קשר לאנשים שליליים.

השמש נמצאת כאן בנקשטרה ג'יישטה ויוצרת תהילה, שאיפה לבידוד ושקט, שאפתנות, עבודה קשה, מעמד גבוה, יכולת ביצוע טובה, דמיון טוב ומחשבה יצירתית.

קארמה גופנית בעייתית ותוחלת חיים קצרה

בית שמיני. שבתאי יוצר כאן קשיים וסבל בגיל צעיר, איבוד כסף עקב ספקולציות כספיות, הצלחה בתרגולים רוחניים, אינטואיציה גבוהה וכשרים מיסטיים. השפעת שבתאי על הבית גדלה עקב העובדה שהוא נמצא בסימן קשת גם במפת הנאוומז'ה (צרוף חזק וחיובי שנקרא וורגוטמה).

נגה מגביר את ההכנסה הכספית עקב נסיעות ארוכות ויוצר עניין רב בנושאים מיניים. הבית השמיני קשור ליכולת לרדת עמוק לפרטים ולהבינם ברמה אינטואיטיבית גבוהה. אושו ניתח בצורה ברורה ובלתי קונבנציונלית לתקופה בה פעל את נושא המיניות והדגיש את החשיבות בהתמרת האנרגיה המינית לאנרגיה רוחנית. עיסוק זה בטנטרה ברור במפה גם עקב העובדה שמאדים, שליט בית 12 הקשור למיניות ולהארה, נמצא בבית שמונה.

כוכב חמה יצר בבית שמונה יכולת גבוהה לעסוק בפרטים ולהבין היבטים פילוסופים מורכבים. הוא אפשר התנסויות מיסטיות ואינטואיציה גבוהה אולם יצר חולשה ברמה הגופנית – מחלות, איבוד כסף ורכוש ותוחלת חיים קצרה.

מאדים יצר כאן אויבים רבים, מחלות שקשורות לדם, אישומים כוזבים, מסעות כפויים ורוחניות גבוהה.

מיקומם של חמשת הכוכבים הללו יחד יצר סאניאסה יוגה, צירוף המצביע על קארמה אינטנסיבית בתחומים שקשורים לבית השמיני (רוחניות, מיסטיקה, אויבים, מחלות) שלא אפשרה לאושו לחיות חיים רגילים בחברה וגרמה לו להתמקד בהתפתחות רוחנית ובפיתוח מצבי תודעה גבוהים.

אושו לצד הרולס רויס

שאיפה לשחרור סופי מבערות

הבית התשיעי הוא הבית הרוחני ביותר במפה. הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא גדי, סימן מעשי שמסוגל לשלב בצורה מוצלחת בין רוחניות לגשמיות. שליט הסימן שבתאי נמצא בבית שמונה ומקדם אינטואיציה גבוהה וידע עמוק על נושאים אזוטריים שונים. צירוף זה גורם לרתיעה ובוז מטעם דתות ואמונות קונבנציונליות. המעבר של שליט הבית השמיני לתשיעי מפריע למזל בחיים ויכול ליצור מצב בו משקיעים אנרגיה רבה אולם זוכים בגמול מזערי.

בית עשירי. הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא דלי. שליט הסימן שבתאי נמצא בבית שמונה ומראה שעיסוקו של אושו (בית עשר) היה קשור לחלוטין לעניינים רוחניים (בית 8). המיקוד המוחלט של אושו בהתפתחות רוחנית מודגש בעובדה שנגה שליט הבית השישי (הקשור גם הוא לעיסוק) נמצא גם הוא בבית השמיני. בהקשר הפחות חיובי הימצאות שליט הבית העשירי בבית השמיני גרמה לאנשים רבים לא לשים לב למעלותיו החיוביות של אושו וכן לאויבים הרבים ולמכשולים שהם ערמו בדרכו.

כוכב השמש נמצא בסימן דלי במפת הנאוומז'ה. מיקום זה מראה על עקשנות, יהירות, הערכה וכבוד מאנשים רבים וחיכוכים עם מוסדות או פקידים ממשלתיים.

שבתאי מביט מבית שמונה על בית עשר (כלומר על סימן דלי שנשלט על ידו) ומחזק פעילות מעשית, הימצאות בארצות זרות, כבוד והערכה דרך כתיבה ונסיעות.

בית אחת עשרה. ראש דרקון נמצא כאן בסימן הרוחני של דגים. צדק וזנב דרקון נמצאים באותו סימן במפת הנאוומ'זה. וצדק (גורו בסנסקרית) מביט בבית זה (בהיבט התשיעי שלו). צירופים אלו מצביעים על כך שהדהרמה (יעוד) של אושו היתה ללמד אנשים אחרים להתחבר לעצם מהותם הפנימית ולקדם את התפתחותם הרוחנית.

היבט של מאדים מגביר את האינטנסיביות של הבית ויוצר אפשרות להשפלות מאנשים אחרים. צירוף זה מראה גם על התחברות לאנשים לא ישרים שניצלו את הקשר למטרות שליליות.
שליט הבית צדק נעלה בבית שלישי ומצביע על יכולת להגשים שאיפות בחיים, רווח כספי מהשקעות ומפרסום ספרים, אומץ רב והרפתקאות רבות.

בית שנים עשר. הסימן האסטרולוגי בבית זה הוא טלה. שליט הסימן מאדים נמצא בבית שמונה והעובדה ששני הבתים הללו קשורים למוקשה (הארה) יוצרת רוחניות חזקה ושאיפה לשחרור סופי מבערות. צירוף זה מפחית את תוחלת החיים.