הברבור האלוהי: רמהקרישנה על המפה

מתוך NRG / ניו-אייג'

רמהקרישנה נולד ב-18.2.1834 למשפחת ברהמינים אורתודוקסית ענייה, בעיירה אוגלי שבמדינת בנגל. מגיל עשר הוא החל לחוות מצבי השתקעות רוחנית עמוקה, שהופיעו בעת שצפה במעוף עגורים או בשעה שמילא תפקיד של שיווה בהצגה בבית הספר שבו הוא למד.

ב-1866 רמהקרישנה מונה לכהן במקדש של קאלי (היבט של האם האלוהית שאחראי להרס הבערות) בדאקשינשוור שליד כלכתה. את רוב זמנו במקדש בילה בהגשת מנחות לאלה ובמדיטציה על האיכויות האלוהיות שלה. בעת ביצוע הטקסים הללו החל לחוש אהבה אינטנסיבית לקאלי, שלוותה בחוסר מנוחה וברצון עז לחזות בה ולהתאחד עמה. באותה תקופה נהג רמהקרישנה להיכנס לעתים קרובות למצבי טראנס, במהלכם היה עובר לממד קיום אחר וכל סימני החיים היו עוזבים את גופו.

כשתכיפות האירועים הללו גברה, הוא נאלץ לעזוב את המקדש ולעבור לגור ביער הסמוך. שם חווה רמהקרישנה ייסורים וסבל, שנבעו מכך שלא הצליח לחזות באלה בצורה ישירה. לבסוף התגלתה אליו קאלי פעמיים, וההתנסויות היו חזקות עד כדי שהוא איבד את הכרתו. מאז הוא חש בתוכו תמיד את הנוכחות של האם האלוהית והתחיל לחוות בקביעות זרמים של אושר עליון.

בגיל 24 בקשו ממנו אמו ואחיו המבוגר להתחתן, מתוך תקווה שבכך יתאזן ויפסיק להיכנס למצבים של טראנס. הוא הסכים לבקשתם ונשא את שראדה דווי לאישה. אך גם לאחר הנישואים המשיך רמהקרישנה לחיות כנזיר. הנישואים לעולם לא מומשו ושראדה דויי נהפכה לתלמידתו המסורה.

רמהקרישנה. זרמים של אושר עליון

רמהקרישנה. זרמים של אושר עליון

עם הזמן, תלמידים רבים החלו להתאסף סביב רמהקרישנה והעניקו לו את התואר "פראמאמזה". פירוש המילה "אמזה" הוא ברבור, ופירוש המילה "פארה" הוא טרנסנדנטי או עליון. שם זה מוענק לעתים בהודו למורים רוחניים שאמורים להיות מבוססים במצב של הארה. כינוי זה קשור גם לעובדה שהברבור מרגיש בבית הן במים והן ביבשה, ובדומה לו המורה המואר מרגיש בבית הן בשעה שהוא פועל בתחום החיצוני של החיים והן כשהוא חווה את המציאות הרוחנית הבלתי מוגבלת. בהתאם למסורת הוודית, הברבור מסוגל גם להפריד בין חלב למים ועל כן הוא מייצג את יכולתו של
האדם המואר להבחין בן אמת לאשליה, או בין ההיבט המוחלט, הנצחי של החיים לבין התחום החומרי המשתנה של הבריאה.

בשיחות שרמהקרישנה ניהל עם תלמידיו הוא הסביר להם שאלוהים יכול להופיע לפני אלו שדבקים בו באופן טרנסנדנטי, ללא כל צורה מוחשית או עם תכונות וצורה ספציפית. הוא שילב בדבריו את הידע בדבר האחדות כפי שזו מתוארת בשיטת הוודנטה, יחד עם הדגשת הצורך בטיפוח איכויות של בהקטי (דבקות רגשית באלוהים). רמהקרישנה התייחס בחיוב לכל הדתות, וטען שכל אחת מהם מסוגלת לאפשר לאדם להתנסות באושר עליון ולהתחבר לאלוהים.

הכל בגלל שבתאי

האסטרולוגיה ההודית מייחסת חשיבות גדולה למזל העולה – מזל האופק, והוא המקבילה לסימן השמש באסטרולוגיה המערבית. הוא מאפיין את האישיות, ומאפשר לנו להכיר את הנטיות הבסיסיות של האדם. במפה של רמהקרישנה המזל העולה הוא דלי. מזל זה קשור לאנרגיה רוחנית גבוהה, שמעניקה אמונה עמוקה באלוהים ויכולת התמקדות בפעילות רוחנית. בני מזל דלי נוהגים לצבור מידע, ולעתים קרובות הם משתמשים בו למטרות חומריות או מדעיות.

אצל רמהקרישנה, בניגוד לכך, נטייה זאת של הדליים התבטאה בכך שהתמקד בחייו בידע גבוה יותר. הסיבה לכך טמונה בעיקר בעובדה שבמפה שלו משפיע צדק, שמייצג באסטרולוגיה ההודית אנרגיה רוחנית גבוהה ביותר, בצורה חזקה על ארבע נקודות חשובות במפה: המזל העולה או האופק שמייצג באופן כללי את הגוף; השמש שמייצגת את האטמן או את האני הטרנסנדנטי הבלתי מוגבל; הירח שקשור לרגש וכוכב חמה שמייצג את האינטלקט. כל ארבעת ההיבטים הללו נמצאים במפה של רמהקרישנה בסימן הקבוע של דלי, ויוצרים יציבות ועוצמה פנימית גבוהה.

חמישה כוכבים נעלים, כלומר כוכבים שנמצאים בשיא עוצמתם, נמצאים במפה של רמה קרישנה: מאדים, ונוס, שבתאי ראש דרקון וזנב דרקון. שבתאי, שליט מזל דלי, נחשב לכוכב מרע שעלול ליצור השפעות שליליות בתחומי חיים שונים. יחד עם זאת, הוא מייצג באסטרולוגיה ההודית אנרגיה רוחנית שקשורה לשיווה ולתרגול יוגה ומדיטציה. בהקשר זה איפשר שבתאי לרמהקרישנה להתנתק מהיצמדות לחיים החומריים, וסייע לו להתמקד בהתפתחות רוחנית ובפיתוח מצבי תודעה גבוהים.

בית תשע קשור לאנרגיה רוחנית ולתמיכת הטבע, ונחשב באסטרולוגיה ההודית לבית המיטיב ביותר במפה. במפה של רמהקרישנה ממוקם בו שבתאי במצב נעלה, בסימן מאזניים וללא היבטים שליליים מכוכבים אחרים. מיקומו של שבתאי בבית זה מציין חסד אלוהי ומשמעת פנימית גבוהה. שבתאי איפשר לרמהקרישנה לחוות התנסויות מיסטיות עמוקות, וייצר אצלו יכולת להקריב דברים רבים למען מטרות רוחניות נעלות.

האסטרולוגיה ההודית מייחסת חשיבות רבה ל-27 קבוצות של כוכבים קבועים שמכונות נאקשטרות. האופק של רמקרישנה נמצא בנקשטרה דנישטה. נקשטרה זו קשורה להיותו אדם מאד נדיב שנתן את כל רכושו לצדקה, ויצרה אצלו יכולת להשפיע על אנשים אחרים. דנישטה מסומלת על ידי תוף, דבר המסביר את העובדה שרמהקרישנה מאד אהב מוזיקה, והשתמש בה כדי להחיות איכויות אלוהיות דרך שירי דבקות. דנישטה קשורה לעתים קרובות גם למשברים בחיי הנישואים. רמהקרישנה היה נשוי, אולם כפי שלמדנו היו חיי הנישואים שלו שונים לחלוטין מהנורמה המקובלת.

הירח במפה מצוי בקבוצת פורווה באדראפאדה. נקשטרה זאת קשורה לעומק רוחני, ליכולת הוראה, לידע מיסטי, לאינטואיציה חזקה, לאינטליגנציה גבוהה, לידע רב ולשנינות. השמש נמצאת בקבוצת הסאטאבישה ויצרה אצל רמהקרישנה אינטליגנציה גבוהה, יצירתיות, עניין בנושאים הומניטריים ונטייה למחשבה פילוסופית. השמש בנקשטרה זאת יוצרת גם בעיות בריאותיות, ומיקומה בבית הראשון קשור לעובדה שרמהקרישנה לא זכה באריכות חיים והלך לעולמו בגיל חמישים.

מפת הלידה של רמהקרישנה

מפת הלידה של רמהקרישנה

ללא תשוקות מיניות

כל אחד מ-12 המזלות קשור לאחד מארבעת היסודות – אדמה, אש, אוויר ומים. במפה של רמהקרישנה אנו מוצאים חמישה כוכבים במזלות אוויר, מה שמרמז על יכולת לעבור מעבר לתחום החומרי של החיים ולהתחבר בצורה עמוקה לעולם הרוחני.

עבור בני מזל דלי מהווה ונוס (נגה) כוכב מיטיב ביותר. במפה של רמהקרישנה הוא שולט בבתים ארבע ותשע, ונמצא במצב נעלה בבית שתיים בסימן דגים, שנשלט על ידי כוכב צדק המיטיב. נגה חופשי במפה מהיבטים שליליים, דבר שמחזק עוד יותר את השפעתו החיובית. כוחו של נגה במפה יצר טוהר גבוה בחייו של רמהקרישנה, וגרם לו להתנתק לחלוטין מתשוקות מיניות ולחיות חיים נזיריים. למרות היותו נשוי, רמקרישנה התייחס לאשתו כאל התגלמות האם האלוהית בגוף אנושי, ונהג לכנות אותה בשם "אמא".

הבית השני במפה קשור לדיבור ולשירה. הימצאותו של נגה במצב נעלה בבית זה גרמה לרמהקרישנה להעביר לתלמידיו ידע עמוק דרך סיפורים שונים, ולעורר באנשים השראה רוחנית גבוהה דרך שירה של בהג'אנים. הבית החמישי קשור לאינטליגנציה ולקארמה מחיים קודמים. במפה של רמהקרישנה אנו מוצאים בו את צדק בסימן תאומים. צירוף זה העניק לו אינטליגנציה גבוהה, וקארמה שמצביעה על עיסוק רוחני גבוה בחיים קודמים.